Asansörlerde enerji verimliliği
Energy efficiency of elevators
  1. Tez No: 578712
  2. Yazar: EKREM SABIR GEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZKAYMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Enerji verimliliği, konfor şartlarından ödün vermeden tüketilen enerji miktarını azaltmaktır. Bunu sağlamak için de en önemli faktör enerji tasarrufudur ve en ucuz enerji tasarruf edilen enerjidir. Enerji tüketmemek gibi bir durum söz konusu olmadığından, izlenecek tek yol enerjiyi etkin bir biçimde kullanmaktır. Bunun neticesinde iki temel yaklaşım ortaya çıkmaktadır; bir taraftan enerji kaynaklarında yeni arayışlar devam ederken, diğer bir taraftan ise hali hazırda kullanılan enerji için verimi arttıracak çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmada, asansör sistemlerinde enerji tüketimini etkileyen faktörler, sistem tasarım aşamasında dikkat edilmesi gereken faktörler ve tasarımda dikkat edilecek unsurların enerji verimliliğine etkisi incelenmiştir. Bu inceleme, asansör sistemlerinde enerji tüketim miktarının hesaplanmasıyla birlikte yorumlanmıştır. Asansör sistemlerinin tasarım sürecinin, asansörlerde enerji verimliliğine katkısı irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy efficiency is to reduce the amount of energy consumed without compromising comfort conditions. To achieve this, the most important factor is energy savings and the cheapest energy is the energy saved. Since there is no such situation as not to consume energy, the only way to follow is to use energy effectively. As a result, two basic approaches emerge; On the one hand, new researches in energy sources continue, while on the other hand, studies are carried out to increase the efficiency for the energy currently used. In this study, factors affecting energy consumption in elevator systems, factors to be considered in the system design phase and the effect of elements to be considered in design on energy efficiency are investigated. This review has been interpreted by calculating the amount of energy consumption in elevator systems. The contribution of the design process of elevator systems to energy efficiency in elevators.