Üç fazlı asenkron makinanın bulanık mantık kullanarak kontrolu
  1. Tez No: 57872
  2. Yazar: ALİ ÇAŞKURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFA AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Alternatif akım (AA) makinaları mekanik olarak basit bir yapıya sahip olmalarına rağmen, doğrusal olmayan (non-lineer) ve birbirini etkileyebilen çok değişkenli bir kontrol yapısı vardır. Asenkron makinalar kalkış anında ve moment kumanda değeri değişimlerinde yavaş bir tepke gösterirler. Bu problemlerin üstesinden gelebilmek için bulanık mantık“ moment vektör kontrol yöntemi ”ile birleştirilebilir. Bulanık mantık kontrolör, bulanık değişkenler kümesine dayanarak optimum anahtarlama durumunu seçmektedir. Bulanık kurallar makina hız tepkesine dayanılarak akım ve akı vektörlerinin gözlenmesi ile oluşturulmuştur. Sürekli durum çalışmada verimlilik optimizasyonu da hesaba katılmıştır. Moment kumanda değeri ile uygun olarak, akı genliği kontrol altında tutulmak suretiyle optimum verimlilik sağlanmıştır. Benzetim çalışmalarından elde edilen sonuçlar, uygulanan yöntemle, kalkış anındaki akı ve moment tepkelerinin, moment kumanda değişimlerindeki tepkelerin, geleneksel kontrol yöntemlerinden daha başarılı bir şekilde elde edildiğini göstermektedir. Anahtar Kelimeler : Bulanık mantık, Vektör kontrol, Asenkron makina. VI
Özet (Çeviri)
AC machines, in particular induction machines, are of simple mechanical construction but have a nonlinear, highly interacting multivariable control structure. An induction machine shows a sluggish response during startup and under changes of torque command. Fuzzy logic is used in conjuction with“torque control method ”to minimize these problems. A fuzzy logic controller chooses the optimum switching states based on a set of fuzzy variables. Fuzzy rules are determined based on speed response of the machine and by observing the vector diagram of flux and currents. The efficiency optimization in the steady state operation is also considered; it can be achieved by controlling the amplitude of the flux in accordance with the torque command. The starting flux and torque response and the responses to the step changes in command torque with simulation results showed a considerable improvement over the conventional control. Keywords : Fuzzy logic, Vector control, Induction machine. VII