Control of doubly fed induction generator with PWM inverter
PWM invertör ile çıft beslemeli asenkron jeneratörünün kontrolü
- Tez No: 761200
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çift beslemeli asenkron jeneratör (ÇBAJ) yapısal olarak, sargılı rotorlu bir asenkron makineye dayanmaktadır. ÇBAJ olarak adlandırılmasının sebebi, statoru ve rotorunun her ikisi de bir elektrik kaynağına bağlı olmasıdır. Rüzgâr enerjisi dönüşüm sistemlerinde, back to back dönüştürücülü ÇBAJ yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu özellikleri nedeni ile, ÇBAJ' lerin rüzgâr enerjisine uygulanması da dahil olmak üzere çeşitli bilimsel araştırmalar yapılmıştır. Bu tez, Çift Beslemeli Asenkron Makineyi kontrol etmek için PI ve Bulanık Mantık kontrolörlerinin kullanılmasına odaklanmaktadır. Makinenin ve dönüştürücünün matematiksel modelleri üç fazlı eksende ve ardından Clarke ve Park dönüşümleri kullanılarak iki fazlı eksende tanımlandıktan sonra, makinenin vektör kontrolüne stator akısının yönlendirilmesi ile yaklaşımı denenmiştir. ÇBAJ statoru ile şebeke arasında akan gücü kontrol etmek için PI kontrolörleri kullanılarak aktif ve reaktif gücün ayrıştırılmış denetim yapısı elde edilmiştir. PI yerine bir bulanık mantık kontrolörü kullanılmasıyla, belirsiz koşullar altında genel sağlamlık ve izleme performansı iyileştirilmektedir. Farklı çalışma şartları için simülasyon sonuçları Matlab/SIMULINK programı kullanılarak gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
The doubly-fed induction generator (DFIG) is based on a wound-rotor induction machine. The stator and the rotor of this induction machine are both connected to an electrical source hence the name doubly fed. In wind energy conversion systems, DFIG with a back-to-back converter is an extensively utilized system. This machine has been the subject of several scientific researches, especially its application in wind energy. This thesis focuses on the control of the Double-Feed Induction Machine by PI Regulator and Fuzzy Logic Regulator Techniques. After presenting the mathematical models of the machine and the converter in the three-phase frame then in the two-phase frame using the Clarke and Park transformations, the vector control of the machine was approached by the orientation of stator flux. A decoupled control of active and reactive power is synthesized employing PI controllers to control the power flowing between the DFIG stator and the grid. Using a fuzzy logic regulator instead of a PI improves overall robustness and tracking performance when dealing with uncertainties. Matlab/SIMULINK software is used to display simulation results for different operating modes.