Fırçasız doğru akım motorları için sürücü devre tasarımı ve geliştirilmesi
Design and development of driver circuit for brushless dc motors (BLDC)
  1. Tez No: 578727
  2. Yazar: ÜMİT YAVUZARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Güç elektroniği uygulamalarında motor sürücüler önemli bir yer tutmaktadır. Elektrikli araçların yaygınlaştığı günümüzde (otomobil, motosiklet gibi) bu araçlarda kullanılan motorların da doğru bir şekilde hızının kontrol edilmesi gerekmektedir. Ayrıca bu kontrol ile bataryalarda depolanan enerjinin en üst düzeyde verimlilikle kullanılması gerekmektedir. Elektrik motoru ile çalışan araçlarda farklı motorlar kullanılsa da çoğunlukta İngilizcesi Brushless DC Motor (BLDC) Türkçe FDAM ile kısaltılan Fırçasız Doğru Akım Motorları kullanılmaktadır. Bu motorlarda konum bilgisi için ya sincos denilen çözücü, kodlayıcı ya da Hall sensörleri kullanılmaktadır. Sargıların konum bilgisi motoru kontrol edebilmek için önemli bir etkendir. Konum bilgisi alındıktan sonra kontrolör tarafından gerekli anahtarlama elemanları kontrol edilerek motorun sargılarına enerji sağlanır. Bu şekilde mıknatıslar ile sargılar arasında oluşan itme ve çekme kuvveti sonucu motorun hareketi sağlanır.
Özet (Çeviri)
Motor drives play an important role in power electronics applications. Nowadays, when electric vehicles become widespread (such as automobiles and motorcycles), the speed of the engines used in these vehicles should be controlled accurately. Furthermore, with this control, the energy stored in the batteries should be used with the highest efficiency. Although different motors are used in vehicles running with electric motors, Brushless DC Motors (BLDC) are used mostly in English. In these motors, either solvent, encoder or Hall sensors called sincos are used for position data. The position information of the windings is an important factor for controlling the motor. After the position data is obtained, the necessary switching elements are controlled by the controller and the motor windings are energized. In this way, the movement of the motor is provided as a result of the pushing and pulling force formed between the magnets and the windings.