İzmir Körfezi'nde Besin Zincirinin Bazı Halkalarında Organik Kurşun Bileşiklerinin Araştırılması
Determination of organolead compounds in some links of food web in İzmir Bay
  1. Tez No: 578726
  2. Yazar: MERAL ÖZSÜER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR SUNLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
İzmir Körfezi'nde besin zincirini temsil edecek şekilde 4 mevsim örneklenen yüzey suyu fitoplanktonu, dip suyu fitoplanktonu, zooplankton, midye (Mytilus galloprovincialis), çipura (Sparus aurata), kefal (Mugil cephalus), gopez (Boops boops) ve istavrit (Trachurus trachurus) türlerinin organik kurşun bileşikleri (TEL, TEL+, TML+, DEL++, DML++) ve inorganik kurşun (Pb+2) konsantrasyonları GC-MS ile ölçülmüştür. Doktora tezinin amaçlarından biri olan organik kurşun bileşiklerinin analizinde tecrübe kazanılması gerçekleşmiştir. Yapılan ölçümler sonucunda her istasyonda, her mevsimde organokurşun bileşikleri bulunmuştur. Bileşiklerin konsantrasyon aralığı canlı türüne ve ölçülen analitin türüne göre farklılık göstermektedir. Zooplanktonda ölçülen analitler TEL< DML++< TEL+< TML+< DEL++< Pb+2; yüzey suyu fitoplanktonda ölçülen analitler TEL< DML++< TML+< TEL+< DEL++< Pb+2; dip suyu fitoplanktonda ölçülen analitler TEL< DML++< TML+< TEL+< DEL++< Pb+2 büyüklüğünde tespit edilmiştir TEL< DML++< TEL+< TML+< DEL++< Pb+2 midye konsantrasyonlarıdır; çipura balığında yapılan ölçümler sonucu TEL< DML++< TEL+< TML+< DEL++< Pb+2 sıralaması bulunmuştur. Kefal balığında ise ölçülen analitlerin ortalama konsantrasyonları TEL
Özet (Çeviri)
Surface water phytoplankton, deep water phytoplankton, zooplankton, mussels (Mytilus galloprovincialis), sea bream (Sparus aurata), grey mullet (Mugil cephalus), bogue (Boops boops) and horse mackerel (Trachurus trachurus) were sampled seasonally in order to determine concentrations of organic lead compounds (TEL, TEL+, TML+, DEL++, DML++) and inorganic lead (Pb+2) from Izmir Bay. Analyses were carried with GC-MS. All organolead compounds and inorganic lead were measured in all samples and stations. Concentrations ranges are varying according to organism and the type of analyte. Orders of magnitude in zooplankton are TEL< DML++< TEL+< TML+< DEL++< Pb+2; in surface water phytoplankton TEL< DML++< TML+< TEL+< DEL++< Pb+2; deep water phytoplankton TEL< DML++< TML+< TEL+< DEL++< Pb+2. Order of magnitude in mussels is TEL< DML++< TEL+< TML+< DEL++< Pb+2 ; while order of magnitude in sea bream is TEL< TEL+< DML++< TML+< DEL++< Pb+2; TEL