Evsel ve endüstriyel ahşap atıklarından üretilen yonga levhanın fiziksel ve mekanik özelliklerinin araştırılması
The investigation of physical and mechanical properties of particleboard production from domestic and industrial wood waste
- Tez No: 578728
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Orman kaynaklarımızdan yeterli miktarda hammadde sağlamada ki güçlükler, odun esaslı levha endüstrisinde alternatif kaynakların kullanılmasını ve geri dönüşümünün endüstriye kazandırılması zorunlu hale gelmiştir. Bu çalışmada %100 evsel ve endüstriyel ağaç malzeme atıklarından elde edilen yonga levhaların bazı teknolojik özellikleri incelenmiştir. Levhalar özel bir firmanın yurtdışı fabrikasında gerçek üretim şartlarında yapılmıştır. 18 mm kalınlıkta ve hedeflenen 0,69 g/cm3 yoğunluktaki levhaların üretimleri fabrikasyon ortamında % 65'lik üre formaldehit tutkalı ile gerçekleştirilmiştir. İlgili standartlara göre örnekler elde edilerek fiziksel özelliklerden yoğunluk, kalınlık artımı, su alma miktarı ve levha rutubeti, mekanik özelliklerden ise eğilme direnci, elastikiyet modülü, yüzey sağlamlığı ve yüzeye dik yönde çekme direnci testleri yapılmıştır. Ayrıca formaldehit emisyon miktarı da tespit edilmiştir. Elde edilen veriler TS EN 312 standardına uygunluğu açısından irdelenmiştir. Sonuçta tamamen geri dönüşümden elde edilen evsel ve endüstriyel hammadde kaynaklarının yonga levha üretiminde değerlendirilebileceği ve hammadde açığına önemli bir çözüm sağlayacağı öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Our forest resources cannot provide sufficient raw materials. For this reason, it is obligatory to use alternative sources in the wood based panel industry and to provide recycling to the industry. In this study, some technological properties of composite materials obtained from % 100 domestic and industrial wood material wastes were investigated. 18 mm thickness and target 0,69 g/cm3 density particleboard were produced with 65% urea formaldehyde resin in the factory environment. Samples were obtained according to the relevant standards. Physical properties; density, thickness swelling, water uptake were determined and board moisture, Also mechanical properties bending strength, modulus of elasticity, surface strengh and tensile strength perpendicular to the surface were tested. The data has been examined for compliance with TS EN 312 standard. As a result, domestic and industrial wastes raw sources obtained from recycling can be utilized in the production of particleboard. It is also foreseen that it will provide a solution to the raw material deficit.