Sustainable impact evaluation of energy retrofits for school buildings in different climate regions
Farklı iklim bölgelerindeki okul binalarına yapılan enerji iyileştirme çalışmalarının sürdürebilirlik etkisinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 578748
  2. Yazar: JÜLİDE ARZU ULUÇAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KORAY PEKERİÇLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Due to increasing importance of the concepts of energy efficiency and sustainability, retrofits for a large portion of existing buildings have become an immediate necessity. In this respect, different retrofit strategies are employed for increasing the efficiency of existing building envelopes, energy sources, electrical and mechanical systems. Among the existing building types for efficiency retrofit are the school buildings, which differ from the rest due to their special function - education. The activities taking place in the schools require well established environmental conditions for effectiveness. In Turkey, a large number of high school and elementary school buildings (a total of about 66000 units) have been constructed by repeating a prototype design project to decrease costs and increase speed. Due to the variance of climatic conditions across the country, these buildings have varying environmental performance. Therefore, retrofit of existing school buildings in Turkey has become a necessity and the retrofit strategies that will be produced for these buildings are very important for future generations. The aim of this study is to evaluate the effect of different energy retrofit measures on the sustainability of the schools in different climatic zones. In other words, it is aimed to emphasize that the energy retrofits to be implemented to prototype school projects does not have the same economic, environmental, and social sustainability impacts across different climatic regions. In this study, for the evaluation of four prototype school building in different climate regions and four different retrofit measures, 16 cases were generated. The impact of each case on environmental, economic and social sustainability was evaluated and the sustainability impacts of 16 different cases were calculated as the sum of these three values. As a result of all calculations, a three-dimensional matrix was created to demonstrate the impact of different retrofit types on sustainability in different climatic regions.
Özet (Çeviri)
Günümüzde önemi giderek artan enerji verimliliği ve sürdürebilirlik kavramları ile, tadilat ve iyileştirme çalışmaları mevcut yapılar için bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bu bağlamda, mevcut yapıların bina kabuğu, enerji kaynakları, elektrik ve mekanik sistemleri ile ilgili farklı tadilat ve iyileştirme stratejileri uygulanmaktadır. Mevcut yapı tiplerinden biri de yapı özel fonksiyonu, eğitim, gereği diğer mevcut yapı tiplerinden ayrılan okul yapılarıdır. Okul yapılarındaki kullanıcıların verimliliği sağlamak için iyi düzeyde çevresel koşulların sağlanması gerekmektedir. Türkiye'de yaklaşık olarak 66000 adet olduğu bilinen ilkokul ve lise yapılarının bir özelliği de hızlı ve düşük maliyetli yapı üretmenin bir yöntemi olan tip proje yöntemi ile ülkenin dört bir tarafında üretilmiş olmalarıdır. Fakat, ülke genelindeki iklim koşullarının farklılığından dolayı, bu binalar değişken çevresel performansa sahiptir. Ayrıca, tadilat ve iyileştirme çalışmaları Türkiye'deki mevcut okul yapıları için bir gerekliliktir ve bu okul yapıları için geliştirilecek olan stratejiler gelecek nesiller için de büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada amaç farklı iklim bölgelerindeki tip okul yapılarında önerilebilecek olan yenileme ve tadilat çalışmalarının sürdürebilirlik üzerindeki etkisinin değerlendirilmesidir. Başka bir deyişle, bu çalışmada farklı iklim bölgelerindeki tip okul projelerine uygulanan aynı tadilat ve iyileştirme çalışmalarının ekonomik, ekolojik ve sosyal sürdürebilirliği aynı şekilde etkilemeyeceğini vurgulamak amaçlanmıştır. Bu çalışmada, farklı iklim bölgelerindeki dört tip okul projesinin ve dört farklı tadilat yenileme çalışmasının değerlendirilmesi için on altı farklı durum oluşturulmuştur. Her bir durumun ekolojik, ekonomik ve sosyal sürdürebilirliğe olan etkisi değerlendirilmiş ve bu üç değerin toplamı olarak 16 farklı durumun sürdürebilirlik etkisi hesaplanmıştır. Tüm hesaplamalar sonucunda, farklı iklim bölgelerindeki farklı yenileme çalışmalarının sürdürebilirlik üzerindeki etkisini ortaya koyan üç boyutlu bir matris oluşturulmuştur.