Di(2-etilhekzil) fitalat'ın gökkuşağı alabalığı (Oncorhyncus mykiss) primer hepatositleri üzerindeki sitotoksik etkilerinin araştırılması
Investigation of cytotoxic effects of di(2-ethylhexyl) phtalate on primary hepatocytes of rainbow trout (Oncorhyncus mykiss)
- Tez No: 578791
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEDİA BATİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Di(2-etilhekzil) fitalat (DEHP), yaygın olarak kullanılan bir plastikleştiricidir. Bu çalışmada, primer kültürü yapılan gökkuşağı alabalığı (Oncorhyncus mykiss) hepatositleri, DEHP (0, 25, 50, 100 ve 200 µM)'ye 24 saat süre ile maruz bırakıldı ve sitotoksik etkiler, laktat dehidrogenaz salınımı ve antioksidan savunma sistemi biyomarkırları kullanılarak, araştırıldı. Elde edilen sonuçlara göre, DEHP 50, 100 and 200 µM konsantrasyonlarda önemli LDH salınımına sebep oldu. Süperoksit dizmutaz (SOD) aktivitesi, DEHP'nin 25 µM konsantrasyonunda anlamlı bir şekilde artarken, DEHP'nin 100 µM konsantrasyonunda anlamlı bir şekilde azaldı. Katalaz (KAT) aktivitesi, DEHP'nin bütün konsantrasyonlarında artış gösterirken, KAT aktivitesinin DEHP'nin 100 µM konsantrasyonunda, SOD ile eşzamanlı olarak, düştüğü gözlendi. Glutatyon peroksidaz aktivitesinin, DEHP'nin bütün konsantrasyonlarında arttığı belirlendi. İndirgenmiş glutatyon seviyesi, DEHP'nin 50 ve 200 µM konsantrasyonlarında artış gösterdi. Glutatyon-S-transferaz aktivitesi, 25, 50 ve 100 µM konsatrasyonlarda değişmedi ancak 200 µM konsantrasyona maruz bırakılan hepatositlerin GST aktivitesinde anlamlı bir artış gözlendi. Bu sonuçlar, DEHP sitotoksisitesinin, hepatositlerdeki antioksidan yanıtlar ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Çalışma, DEHP ile uyarılan sitotoksisitenin mekanizmasına ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
Di(2-ethylhexyl) phtalate (DEHP) is a widely used plasticizer. In the present study, primary cultured hepatocytes of rainbow trout (Oncorhyncus mykiss) were exposed to DEHP (0, 25, 50, 100 and 200 µM) for 24 hours and cytotoxic effects were investigated using lactate dehydrogenase (LDH) release and antioxidant defense system biomarkers. According to the results, DEHP caused significant LDH release at concentrations of 50, 100 and 200 µM. Superoxide dismutase (SOD) activity increased significantly at 25 µM DEHP concentration whereas its activity was significantly decreased at 100 µM DEHP concentration. Activity of catalase (CAT) was significantly increased in all concentrations of DEHP while a simultaneous decrease in CAT activity with SOD activity was observed at 100 µM concentration of DEHP. Glutathione peroxidase activity was determined to be increased in all concentrations of DEHP. Levels of reduced glutathione elevated at 50 and 200 µM of DEHP concentrations. Glutathione-S-transferase (GST) activity remained unchanged at 25, 50 and 100 µM concentrations, whereas a significant increase in GST activity was observed at 200 µM treated hepatocytes. The results suggest that DEHP cytotoxicity is involved in antioxidant responses in hepatocytes. The study will offer insight into the mechanism of DEHP-induced cytotoxicity.