İntrauterin hayatta bisfenol-fitalat maruziyeti ve tiroid fonksiyonları üzerine etkileri
The effects of exposure to endocrine disrupting chemicals in the intrauterine life on thyroid function tests during the neonatal period
  1. Tez No: 408457
  2. Yazar: SERKAN ÖZSOYLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: İntrauterin hayatta endokrin bozucu kimyasallara maruziyetin yenidoğan dönemindeki tiroid fonksiyon testlerine etkisini araştırmaktır. Hastalar ve yöntem:Araştırmaya Erciyes Üniversitesi Kadın Doğum ünitesinde Mayıs 2014- Haziran 2014 tarihleri arasında NSVY veya C/S ile sorunsuz doğan yenidoğanlar dahil edildi. Bisfenol A (BPA) ve fitalat maruziyeti açısından ailelere sorular soruldu ve anket dolduruldu. Annelerden doğum öncesi tiroid fonksiyon testleri alındı ve tiroid fonksiyon bozukluğu olanlar çalışmadan çıkarıldı. Yenidoğanlardan postnatal 3 ila 7. günlerde tiroid fonksiyon testleri çalışıldı. Doğumda tüm bebeklerden endokrin bozucuları ölçmek için kord kanı örneği alındı.Çalşımamız BAP (Bilimsel Araştırma Projesi) tarafından desteklenmiştir. Serum BPA,di-(2-etilhekzil) fitalat (DEHP) ve mono-etilhekzil fitalat (MEHP) düzeyleri HPLC yöntemiyle Erciyes Üniversitesi Metabolizma Labarotuvarında çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the effects of exposure to endocrine disrupting chemicals in the intrauterine life on thyroid function tests during the neonatal period. Patients and Method: We included the newborns to the research who were born with C/S or NSVD between the dates of May 2014-June 2014 in Erciyes University Maternity unit. Questions about Bisphenol A (BPA) and phthalate exposure were asked to the families and questionnaires were filled.Before the delivery, thyroid function tests were taken from mothers we excluded the newborns from the study whose mother had thyroid function disorders. Thyroid function tests were performed from newborns at postnatal 3 to 7 days. Cord blood samples were taken from all infants at birth to measure endocrine disruptors. Serum levels of bisphenol A, di-(2-ethylhekzil) phtalate (DEHP) and mono-ethylhekzil phtalate (MEHP) were studied with HPLC method in the Erciyes University metabolism lab. Results: When BPA value compared by sex, we found that the male newborns cord bisphenol value is higher than those female newborns.