Gebelikte hipertansif bozukluğu olan hastalarda sezaryen sonrası tromboemboli profilaksisi yapılması ile yapılmamasının tromboembolik olay oluşması üzerine etkisi
  1. Tez No: 578793
  2. Yazar: KÜBRA ÇAKAR YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUNULLAH SOYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, gebelikte hipertansif bozukluğu olan hastalarda, sezaryen sonrası tromboemboli profilaksisi yapılıp yapılmamasının tromboembolik olay oluşması üzerine etkisini karşılaştırmaktır. Materyal ve Metod: İstanbulda üçüncü basamak bir merkeze, 2012-2018 yılları arasında başvurmuş gebelikte hipertansiyon tanısı olan ve sezaryene alınmış 386 hasta dahil edilmiştir. Hastalar gebeliğin hipertansif bozukluğu çeşidine göre ve tromboemboli profilaksisi yapılıp yapılmamasına göre gruplara ayrılıp, tromboembolik olay ve diğer gebelik sonuçları açısından karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Background: The aim of this study is to compare the effect of thromboembolic prophylaxis on thromboembolic event occurrence in patients with the diagnosis of hypertensive disorders of pregnancy who underwent cesarean section. Materials and Methods: Three hundred and eighty six patients who admitted to a thertiary center in Istanbul with the diagnosis of hypertensive disorder of pregnancy and underwent cesarean section were included in the study. The patients were divided into groups according to the type of hypertensive disorder of pregnancy and whether or not thromboembolism prophylaxis was performed. Results: When the results were compared between groups. Among 210 patients who had thromboembolism prophylaxis, 11 patients had thromboembolic events (%5).