Kuruluşundan günümüze imam hatip okullarının programları ve eğitim yaklaşımları
Imam hatip schools' program and education approach from past to present
  1. Tez No: 578805
  2. Yazar: MUHAMMED VEYSİ TUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MACİD YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmada, kuruluşundan günümüze İmam Hatip Okullarının programlarını ve eğitim yaklaşımlarını tespit etmek amaçlanmıştır. Bu bağlamda İmam Hatip Okullarının tarihsel süreci, kavramsal ve kuramsal yapı ile eğitim yaklaşımları incelenerek farklı yıllarda uygulanan İmam Hatip Okulları meslek dersleri öğretim programları karşılaştırılmıştır. Çalışma nitel bir araştırma olup Talim ve Terbiye Kurulunun 1927-2018 yılları arasındaki karaları incelenerek araştırmanın kapsamı, İmam Hatip ile ilgili okulların meslek dersleri öğretim programlarıyla sınırlandırılmıştır. İmam Hatip Okullarında, 1924'ten 1984 yılına dek sadece dersler ve konuların yer aldığı ancak programlarının temel unsurları olan amaç, eğitim durumu ve değerlendirme bölümleri olmayan müfredat programlarının uygulandığı görülmektedir. 1984 ve 1999 yılları İmam Hatip Lisesi meslek dersleri müfredat programlarında eğitim yaklaşımları ve program geliştirme süreçleri açısından farklı özelliklerin görüldüğü ancak bu anlamda asıl değişim ve gelişimin 2008, 2017 ve 2018 yılları İmam Hatip Lisesi meslek dersleri öğretim programlarında uygulandığı tespit edilmiştir. 2000'li yıllarda uygulanan meslek dersleri öğretim programlarının bilimsel ve güncel gelişmelere uygun ve pedagojik ilkelerle uyumlu olduğu kanısına varılmıştır. İmam Hatip Okullarının öğretim programlarına yönelik bilimsel çalışmaların artırılması gerekmektedir. Zira bu alanda yapılmış bilimsel çalışmalar, nicelik olarak yetersizdir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine Imam Hatip Schools' program and education approach from past to present. Imam Hatip Schools' curriculum of vocational courses applied in different years were compared by analyzing the historical process of Imam Hatip Schools' educational approaches with conceptual and theoretical structure. Literature review method was used in the research and the scope of the research was limited to the vocational courses of İmam Hatip High Schools by examining the decisions of the Turkish Education Board between 1927-2018 years. From 1924 to 1984, it was observed that the curriculum included only courses and subjects, but didn't have aim, educational background, evaluation and learning outcome which are the key elements of the education programs. It was determined that, there were different characteristics in terms of educational approaches and program development processes in the curriculum of Imam Hatip School vocational courses in 1984 and 1999, but in this sense, the real change and development were applied in the curriculum of Imam Hatip High Schools' vocational courses in 2008, 2017 and 2018. It was concluded that, the vocational education and training programs applied were in accordance with the scientific and current developments and in accordance with the pedagogical principles in the 2000s. Scientific studies towards the education programs of Imam Hatip Schools should be increased. Scientific studies in this field are quantitatively inadequate.