Şizofreni ve iki uçlu bozukluk hastalarında içselleştirilmiş damgalanma ve yaşam kalitesi
Internalized stigmatization and quality of life in patients with bipolar disorders and schizophrenia
  1. Tez No: 578838
  2. Yazar: GÜL BEREKETLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENGÜL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada remisyondabipolar bozukluk ile şizofreni hastalarında içselleştirilmiş damgalanma ile yaşam kalitesini karşılaştırmayı amaçladık. Şubat 2013 - Ağustos 2013 tarihleri arasında DSM-5'e göre bipolar bozukluk veya şizofreni tanısı ile Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi psikiyatri polikliniğine başvuran hastalar çalışmaya dahil edildi. Değerlendirme için WHOQOL-BREF (TR) Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Ruhsal Hastalıklarda İçselleştirilmiş Damgalanma Ölçeği (RHİDÖ). Şizofreni ve bipolar bozukluk grupları RHİDÖ ve WHOQOL-Bref TR ölçeklerine göre karşılaştırıldı. Elli sekiz bipolar bozukluk hastası ve 52 şizofreni hastası çalışmaya alındı. Bipolar bozukluk hastalarında WHOQOL-Bref TR şizofreni hastalarına göre daha yüksek bulundu (p = 0.006). RHİDÖ Şizofreni hastalarında bipolar bozukluğu olan hastalardan daha yüksek bulundu (p = 0.001).RHİDÖ kadın şizofreni hastalarında, kadın bipolar bozukluk hastalarından daha yüksekti (p = 0.006). WHOQOL-Bref TR bipolar bozukluğu olan kadınlarda (n = 33) şizofreni hastalarına (n = 22) göre daha yüksek bulunmuştur (p = 0.019). WHOQOL-Bref TR'ye göre erkek şizofreni hastaları ile erkek bipolar bozukluk hastaları arasında anlamlı bir fark yoktu. İçselleştirilmiş damgalanma, şizofreni hastalarında, özellikle de kadın şizofreni hastalarında dikkat edilmesi gereken bir problemdir. İçselleştirilmiş damgalanma, şizofrenide yaşam kalitesinin düşmesine neden olabilir. Gruplar arasında fark olmasına rağmen, her iki grupta da damgalanma oranının yüksek olduğu bir gerçektir. Sonuç olarak, içselleştirilmiş damgalanma her iki hasta göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to compare internalized stigmatization and quality of life between bipolar disorder and schizophrenia patients in remission. The patients who were admitted to psychiatry out patient clinic of Gaziantep University Medicine Faculty with the diagnosis of bipolar disorder or schizophrenia according to DSM-5 between February 2013 - August 2013. Assessment tools were Internalized Stigma of Mental Illness Scale (ISMI) scaleand World Health Organization Quality of Life Measurement Instrument Short Form, Turkish Version (WHOQOL-Bref TR). Schizophrenia and bipolar disorder groups were compared according to ISMI and WHOQOL-Bref TR scales. Fifty eight bipolar disorder patients and 52 schizophrenia patients were included in thestudy. WHOQOL-Bref TR of bipolardisorder patients were found to be higher than patients with schizophrenia (p = 0.006). ISMI Scale of schizophrenia patients were found to be higher than patients with bipolar disorder (p = 0.001). ISMI was higher in female schizophrenia patients than female bipolar disorder patients (p = 0.006). WHOQOL-Bref TR was found to be higher in women with bipolar disorder (n = 33) than women with schizophrenia (n = 22) (p = 0.019). There was no significant differences between male schizophrenia patients and male bipolar disorder patients according to WHOQOL-Bref TR. Internalized stigmatization is a problem that should be considered in schizophreniapatients, especially in femaleschizophrenia. Internalizedstigmatizationmay be caused with decreased quality of life in schizophrenia. Although there is a difference between the groups, it is a fact that stigmatization is high in both groups. Inconclusion, internalized stigmatization should be considered in both patient groups.