Adalet Ağaoğlu'nun hikâyelerinde mekân
Place in the stories of Adalet Ağaoğlu
- Tez No: 578843
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN AYAR ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, giriş ve sonuç dışında üç bölümden meydana gelmektedir.“Adalet Ağaoğlu'nun Hayatı, Edebî Kişiliği ve Eserleri”başlığının olduğu bu birinci bölümde, yazarın hayatı, edebî kişiliği ve eserleri ile ilgili bilgilere yer verilmiştir.“Edebiyat ve İnsanın Mekân İle İlişkisi”başlığını taşıyan ikinci bölümde edebiyat ve mekânın geleneksel ve modern çağlardaki ilişkisine değinilmiştir. Üçüncü bölüm ise hikâyelerdelerde mekân degerlendirilmesi üzerine kurulmustur. İncelenen hikâyelerde mekân ögesine ve bu ögenin özellikle“kişi”ögesi üzerindeki etkilerine bakılmış ve ortaya çıkan sonuç açıkça yazılmıştır. Çalışmanın sonunda yer alan değerlendirme ve sonuç bölümünde Adalet Ağaoğlu'nun hikâyelerindeki mekân algılarına ilişkin genel değerlendirmeler yapılmıştır. Bununla birlikte yazarın edebi kişiliği, eserlerindeki kişi mekân ve zaman etkileşimi irdelenmiştir. Çalışma bir eleştiri değil değerlendirme amacı taşıması nedeniyle, kesin yargılar ortaya konulmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study consists of three chapters with the exception of introduction and conclusion chapters. In the first chapter,“The Life, Literary Personality and Works of Adalet Ağaoğlu”, information about his life, literary personality and works are given. In the second chapter titled“The Relation of Literature and Human to Space”, the relationship between literature and space in traditional and modern times is discussed. The third section is based on the evaluation of space in the stories. In the stories examined, the space element and its effects on the“person”element were examined and the result was clearly written. Finally, general evaluations regarding the perception of space in the stories of Adalet Ağaoğlu were given in the evaluation and conclusion section, In addition, the literary personality of the author, the interaction of person space and time in his works are examined. Due to its aim, this does not consist of criticism.