Viral solunum yolu enfeksiyonlarında influenza virüslerinin sıklığı ve diğer solunum yolu virüsleri arasındaki yerinin araştırılması
Investigation of the prevalence of influenza viruses in viral respiratory tract infections and it's role in other respiratory viruses
  1. Tez No: 578842
  2. Yazar: KÜBRA İLİKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AĞAÇFİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Solunum yolu infeksiyonları, infeksiyöz kişilerden öksürük, hapşırma sırasında atılan damlacıklara maruz kalınması yoluyla günümüzde insanlarda çok kolay salgın yapabilmekte, ölüm oranları yüksek hastalık tabloları oluşturmaktadırlar (Cowling ve ark, 1935). Bu infeksiyonların büyük bir kısmını virüsler meydana getirmektedir. Solunum yolu infeksiyonlarında en sık rastlanan virüsler; rhinovirus, influenza virus, parainfluenza, rsv, adenovirus ve enteroviruslardır (Bozkaya, 2004). Bu çalışmada 2016-2017 sezonunda İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi klinik ve polikliniklerinde viral solunum yolu infeksiyonu ön tanısı konulan hastalardan alınıp laboratuarımıza gönderilen sürüntü örneklerinin multipleks real-time PCR yöntemi ile incelenmesi sonucunda belirtilen virüs infeksiyonlarını geçiren hastaların tespit edilerek hangi yaş ve cinsiyet gruplarında hangi virüsün etkin olarak ortaya çıktığının belirlenmesi ve influenza virüslerinin diğer solunum yolu virüsleri arasındaki yerinin araştırılması amaçlanmıştır. Sonuç olarak viral infeksiyonlar en sık 0-5 yaş grubu aralığında, mevsimsel olarak kış aylarında özellikle de ocak ayında ve cinsiyet olarak da erkeklerde daha sık olarak tespit edilmiştir. En sık karşılaşılan virüs etkeni rhinovirus olmuştur, onu takiben influenza virus gelmektedir. Influenza A H3N2 baskın influenza türü olmakla birlikte, influenza A H1N1'e rastlanılmamıştır. Bu dönemde dünyada influenza A H3N2 baskın olarak görülmekle birlikte, kuzey yarım küre ülkeleri ve Cezayir'de de Türkiye'deki gibi ocak ayında pik yaptığı gözlenmiştir. Bu çalışmada miks infeksiyonlar da tespit edilmiş olup, bu infeksiyonlarda en sık karşılaşılan etkenler sırası ile; rhinovirus, rsv ve coronavirus olmuştur. Influenza virüslerin rsv, coronavirus, adenovirus ve parainfluenza virüsler ile birlikte oluşturduğu miks infeksiyonlar da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Respiratory infections can be easily spread through droplets thrown from infected people during coughing, sneezing and it can be resulted disease tables with high death rates (Cowling et al, 1935). The majority of these infections are caused by viruses like rhinovirus, influenza virus, parainfluenza virus, rsv, adenovirus and enteroviruses (Bozkaya, 2004). In this study, it was aimed to determine which virus was active in which age and gender groups, and to determine the location of influenza viruses among other respiratory viruses in patients with multiple real-time PCR and to determine which virus was present in the clinical and outpatient clinics of Istanbul University School of Medicine during the 2016-2017. As a result, viral infections were most frequently detected in the 0-5 age group, it has been occured especially in January and found more frequently in males as gender. The most common cause of virus infections are rhinovirus, followed by influenza virus. Although influenza A H3N2 is the predominant influenza strain. In this period, influenza A H3N2 was seen as predominant in the world and at the same time, it has been observed that the northern hemisphere countries and Algeria are also performing peaks in January as in Turkey. In this study, mix infections were also detected. The most common causes of these mix infections are rhinovirus, rsv and coronavirus. Influenza virus is also detected as a formed of mix infections. In these infections influenza viruses are being together with rsv, coronavirus, adenovirus, and parainfluenza viruses.