Radyoterapi alan hastaların bakım verenlerinin yaşadıkları güçlükler ve bakım yükleri
Difficulties and care loads of caregivers of radiotherapy patients
  1. Tez No: 578869
  2. Yazar: GÜLŞAH ERİNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR AYDIN AVCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Onkoloji, Public Health, Nursing, Oncology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Evde Bakım Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, radyoterapi alan hastaların bakım verenlerinin yaşadıkları güçlükleri ve bakım yüklerini belirlemektir. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı araştırma ilkelerine uygun olarak yapılan bu çalışma, Kasım 2015 – Mart 2016 tarihleri arasında Samsun'da bir hastanenin Onkoloji Kliniği Radyoterapi Ünitesi'nde kayıtlı radyoterapi alan hastaya bakım veren ve çalışmaya katılmayı kabul eden 215 bakım veren ile yapılmıştır. Araştırmanın verileri“Veri Toplama Formu”ve“Zarit Bakım Yükü Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS V 23 ile analiz edilip yüzdelik, One-Way Anova, Post Hoc Tukey HDS ve Tamhanes T2 testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the difficulties and maintenance burden of ceragivers of radiotherapy patients. Material and Method: This study, which was conducted in accordance with the descriptive research principles, was conducted in November 2015 – March 2016 by 215 caregivers in the hospital's oncology clinic in Samsun. The data of the study were collected using“Data Collection Form”and“Zarit Burden İnterview”. The data were analyzed with IBM SPSS V23 and percentage, One-Way Anova Post Hoc Tukey HDS and Tamhnaes T2 tests were used.