Ayaktan radyoterapi alan hastalara evde bakım veren aile bireylerinin bakım verme yükleri ile yaşam kaliteleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between caregiver burden and life quality of family members who are giving home-based care for patients receiving outpatient radiotherapy
  1. Tez No: 493543
  2. Yazar: MUHAMMET FARUK YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHİCE ERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Ayaktan Radyoterapi alan hastalara evde bakım veren aile bireylerinin bakım verme yükleri ile yaşam kaliteleri arasındaki ilişkinin incelenmesi Amaç: Ayaktan Radyoterapi alan hastalara evde bakım verenlerin bakım verme yükleri ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Araştırma, 01 Şubat 2017-01 Ocak 2018 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Radyasyon Onkolojisi ve Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Birimlerinde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini belirtilen hastanelerin Radyasyon Onkolojisi Birimlerine gelen hastaların bakım vericileri oluşturmuştur (n=231). Evrenin tümünün araştırma kapsamına alınması planlandığı için örnekleme yöntemine gidilmemiştir. Veriler bakım vericileri tanıtıcı bilgi formu, hasta bireyi tanıtıcı bilgi formu, Bakım Verme Yükü Ölçeği, Bakım Vericilerin Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Kruskal Wallis, Mann Withney-U, Bağımsız Gruplardan t Test, Tek yönlü ANOVA, Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Investigation of the relationship between caregiver burden and life quality of family members who are giving home-based care for patients receiving outpatient radiotherapy Aim: This research was conducted to investigate the relationship between caregiver burden and life quality of those who give home-based care for patients receiving outpatient radiotherapy. Material and Method: This research was carried out at Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaş Medical Center Radiation Oncology and Van Regional Education and Research Hospital Radiation Oncology Units between 01 February 2017-01 January 2018. The universe of the research was established by the caregivers of the patients who came to the Radiation Oncology Units of the mentioned hospitals (n=231). Since the entire universe is planned to be included in the scope of the research, sampling method has not been conducted. The data were collected using the caregivers' identification information form, individual patient identification information form, The Care Delivery Burden Scale, Quality of Life Scale for Caregivers. Kruskal Wallis, Mann Withney-U, t Test from Independent Groups, One-way ANOVA, Pearson Correlation Analysis were used in the evaluation of the data.