Türkiye'de enerji politikası ve yenilenebilir enerji üretimine sağlanan teşvikler
Energy policy in turkey and incentives provided to renewable energy production
- Tez No: 578916
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM MURAT BİCİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Enerji sektöründe çeşitli politikalar ve teşvik mekanizmaları uygulanmaktadır. Enerji politikası, arz güvenliği çerçevesinde, düşük maliyetli ve sürdürülebilir çevre kavramıyla ilişkili olarak şekillenmektedir. Bu nedenle Türkiye enerji politikasında, yenilenebilir enerji kaynakları kullanımı ile ilgili yapılan düzenlemeler özel bir yere sahiptir. Türkiye'nin yenilenebilir enerji kaynakları potansiyeli yüksektir ancak bu potansiyelin tamamını etkin ve verimli bir şekilde kullanamamaktadır. Bunun için de yenilenebilir enerji adına politikalar yürütmekte ve buna uygun teşvik mekanizmaları oluşturulmaktadır. Yenilenebilir enerjiyle ilgili yapılan düzenlemeler ve sağlanan teşviklerle enerji arzının yerli kaynaklardan düşük maliyetli ve çevreye duyarlı biçimde karşılanması hedeflenmektedir
Özet (Çeviri)
Various policies and incentive mechanisms are implemented in the energy sector. In the context of security of supply, energy policy is shaped in relation to the concept of low cost and sustainable environment. Therefore, in Turkey's energy policy, arrangements made regarding the use of renewable energy sources has a special place. Turkey's renewable energy potential is high but can not use all this potential effectively and efficiently. For this purpose, policies are implemented in the name of renewable energy and appropriate incentive mechanisms are formed. It is aimed to meet the energy supply from domestic sources with low cost and environmentally sensitive by the regulations made regarding renewable energy and the incentives provided.