Dijital ortamda baskıcı hoşgörünün üretimi
The reproduction of repressive tolerance in digital medium
- Tez No: 578917
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDOĞAN RİGEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, İletişim Bilimleri, Philosophy, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Toplumsal Araştırmalar Enstitüsü adıyla kurulan Frankfurt Okulu, geçmişten günümüze eleştirel teori mirası ve akademik bir külliyat devretmiştir. Alman geleneksel sosyal teorisinden farklı olan bu teori, Nazi Almanyası koşullarında otantik bir felsefi yaklaşım üretmiş ve daha sonra Nazi baskısı nedeniyle ABD'ye göç etmek zorunda kalmıştır. Filozof, sosyal aktivist, teorisyen ve Frankfurt Okulu'nun bir üyesi olarak Herbert Marcuse (1898–1979), Heidegger, Hegel, Weber, Marx, Lukács ve Freud ile donatılmış sentez bir felsefeye sahipti. Marcuse, modern kültür, politika, toplum ve teknolojinin yörüngesindeki değişimlere göre Marksist teoriyi yeniden inşa etmeye çalışmıştır. Bu çalışmada Marcuse'nin 'baskıcı hoşgörü' başlıklı çalışması esas alınmış ve bunun güncel bir yorumlaması yapılmıştır. Marcuse, aynı zamanda erken ve geç dönemlerinde yoğunluklu olarak teknoloji eleştirisi yapmıştır. Bu çerçevede, onun 'baskıcı hoşgörü' ve teknoloji yorumu bir araya getirilmiştir. Marcuse'nin eleştirel felsefesi dijital ortamı tanımlamada, çözümlemede ve yorumlamada bir başvuru kaynağı olarak görülmüştür. Tez çalışmasında, bu amaçla, teknolojiye dair felsefi bir analiz yürütülmüştür. Bu anlamda, Marcuse'nin teknoloji savlarının, dijital kitleler arasındaki hoşgörü karşılığı aranmıştır.
Özet (Çeviri)
The Frankfurt School, founded under the name of the Institute for Social Research, has inherited a critical theory legacy and an academic corpus from the past to the present. This theory which was different from German traditional social theory has produce an authentic philosophical approach under the condition of Nazi Germany and then, they had to emigrate to USA due to Nazi pressure. As a philosopher, social activist and theorist, and member of the Frankfurt School Herbert Marcuse (1898–1979) had a synthesis philosophy with Heidegger, Hegel, Weber, Marx, Lukács and Freud. He attempt to reconstruct the Marxian theory in accordance with changes in the trajectory of modern culture, politics, society and technology. In this study, Marcuse's study which was name 'repressive tolerance' was taken as a basis and a current interpretation of it was made. At the same time, Marcuse was heavily critique of technology in his early and late periods. In this context, his repressive tolerance and technology interpretation were brought together. Marcuse's critical philosophy was seen as a reference guide in defining, analyzing and interpreting the digital medium. In this thesis, a philosophical analysis of technology was carried out for this purpose. In this sense, Marcuse's technology claims were sought for tolerance between digital mobs.