Katarakt cerrahisi öncesi hastaların kaygı ve bilgi düzeylerinin incelenmesi
Investigation of anxiety and knowledge levels of patients before cataract surgery
  1. Tez No: 578930
  2. Yazar: SALİHA ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA YAVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, göz kliniğinde katarakt cerrahisi olacak hastaların ameliyat öncesi kaygı ve bilgi düzeylerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı tasarımda yapılmıştır. Araştırma verileri Haziran 2018-Ocak 2019 tarihleri arasında Suruç Devlet Hastanesi, Göz Hastalıkları Polikliniğinde toplanmıştır. Araştırmanın evrenini; Suruç Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniğinde belirtilen tarihler arasında göz hastalıkları polikliniğine başvuran ve katarakt cerrahisi uygulanması planlanan 120 hasta oluşturmuştur. Örneklem ölçütlerini sağlayan ve araştırmaya katılmaya gönüllü 104 hasta çalışmaya dâhil edilmiştir. Araştırma verileri; sosyodemografik bilgileri içeren anket formu ve Spielberg'in Durumluk ve Sürekli Kaygı Envanteri(STAI) uygulanarak elde edilmiştir. İstatistiksel analizlerde SPSS for Windows version 24.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Shaphiro Wilk testi ile test edilmiş, normal dağılmayan değişkenlerin iki bağımsız grupta karşılaştırılmasında Mann whitney U testi, ikiden fazla bağımsız grup karşılaştırılmasında Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Ölçeklerin güvenirliği Cronbach alfa iç tutarlılık katsayısı ile test edilmiştir. Tanımlayıcı istatistik olarak sayısal değişkenler için ortalama±standart sapma, kategorik değişkenler için ise sayı ve % değerleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in descriptive design in order to determine pre-operative anxiety and knowledge levels of cataract surgery patients. The data were collected from June 2018 to January 2019 at Suruç State Hospital, Department of Ophthalmology. The participants of the study consisted of 120 patients who applied and planned to undergo cataract surgery in the Suruç State Hospital Ophthalmology Clinic. A total of 104 patients who fulfilled the criteria of the study and were volunteer to participate included in the study. The data were collected by using a questionnaire including sociodemographic information and Spielberg's State and Trait Anxiety Inventory (STAI). SPSS for Windows version 24.0 package program was used in statistical analysis. The suitability of the normal distribution of the data Shaphiro Wilk test tested, compare two independent groups of variables that are not normal dispersion Mann whitney U test, Kruskal Wallis test to compare more than two independent groups. Those scales with Cronbach Alpha coefficient of internal consistency reliability tested. Mean ± standard deviation for numerical variables and number and% for categorical variables were given as descriptive statistics.