Farklı yağ asiti kompozisyonundaki yağların ozonlanması ve kinetik parametrelerinin araştırılması
Ozonation of the oils in different fatty acid composition and investigation of kinetic parameters
  1. Tez No: 578929
  2. Yazar: ÇAĞLAR KULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN NACİ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Genel manada 1850' lerde ameliyathanelerde dezenfekten olarak kullanılmaya başlayan ozon sonraları soğuk hava depolarında gıdaların raf ömürlerini uzatmak üzere sonrasında da zaman ile güvenli, düşük maliyetli, kolay elde edilebilme, atık bırakmama gibi önemli özellikleri sebebi ile birçok alanda kullanımı yaygınlaşmıştır. Medikal ve kozmetik alanında birçok metot ile kullanılabilen ozonun, özellik ile bu iki alanda kolay ve pratik bir kullanım alanını sağlayan yağlar ile reaksiyonun gerçekleştirilip, ozonlanmış yağ adı ile piyasada bulunmaktadır. Bu yağlar medikal alanda genellikle anti-bakteriyel özelliği sebebi ile kullanmaktadır. Kozmetik alanda cilt lekeleri, cilt renginin beyazlatılmasında, kepekli saç sorunların da kullanılmaktadır. Hindistan cevizi yağı, ceviz yağı, Hint yağı, Zeytin yağı, Ayçiçek yağı gibi sabit pres yağları ile denemeler yapılmış, bu yağlar farklı tekli ve çiftli doymamış yağ asitleri ve karbon sayılarının farklı oluşu sebebi ile tercih edilmiştir. Verilen ozon miktarına göre değişimli ölçmek için 1,2, 5, 10, 50, 100 saat gibi farklı sürelerde, sıcaklığın reaksiyon etkisini anlamak adına 25, 35 ve 65 derece selsiyus değerlerinde baloncuk yöntemi ile ozonlanmıştır. Alınan örneklerde serbest asitlik , peroksit sayısı tayinleri ve GS-MS cihazı ile yağların kompozisyonundaki değişim incelenmiştir. Etkileşmenin daha iyi anlaşılması için viskozite değerleri de kontrol edilmiştir. Bu çalışmada farklı ozonlama sürelerinde ve sıcaklıkların da işlenmiş yağının oksidasyon kinetiği araştırılmıştır. Diferansiyel taramalı kalorimetri (DSC) ile non-izotermal, izo-dönüşümlü çalışmalar ile Kinetik hız sabiti (k), aktivasyon enerjisi (Ea), aktivasyon hesaplanmıştır. Hesaplanan değerlerde serbest asitlik değerinin çalışılan sıcaklık ile daha çok paralellik gösterdiği, peroksit sayısının ozonlanma süresi ve miktarı ile paralellik göstererek arttığı sonrasında ileri reaksiyonlar sebebi ile düştüğü saptanmıştır. Kinetik parametrelerde genel olarak maksimum dönüşüm hızının kabul edildiği Tp sıcaklık değerinde aktivasyon enerjisinin (Ea) ozonlanmamış yağlara karşın daha kararlı yapılar oluşup arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In general , in the 1850s, the ozone began to be used as a disinfectant in the operating rooms, and then it used to extend the shelf life of foods in cold storage areas, following that due to its important features like Safe, cost-effective, easy to obtain, non-waste properties, it has widespread in many areas of use. Ozone, which can be used with many methods in medical and cosmetic field, is reacted with oils which provide an easy and practical usage area in these two areas and it is in the market with the name of ozonated oil. These oils are commonly used in the medical field to treat skin infections as an antibacterial product. In cosmetic area, it can be used in skin blemishes, whitening of skin color, and hair problems. Experiments were made with press oils such as coconut oil, walnut oil, castor oil, olive oil, sunflower oil. These oils were preferred due to the different single and double unsaturated fatty acids and carbon numbers. To measure the change according to the amount of given ozone, oil was ozonated different periods such as 1,2, 5, 10, 50, 100 hours. It was ozonated by bubble method at 25 , 35 and 65 degrees Celsius to understand effect of the temperature on the reaction, free acidity, peroxide number was determined in the samples and the change in product composition was investigation with GS-MS. Viscosity values measured for better understanding of reaction. In this study we investigated the oxidation kinetics of oil processed at different ozonation times and temperatures. Kinetic rate constant (k), activation energy (Ea), were calculated according to non-isothermal and non-conversion studies with differential scanning calorimetry. In the calculated values, the free acidity value showed more parallelism with the studied temperature. It was determined that the peroxide value increased with the ozonation time and amount of ozon and then decreased by further reaction. It was observed that the activation energy (Ea) at the temperature Tp, which generally accepted as the maximum conversion rate in kinetic parameters, was increased in comparison to non-ozonated oils