Post keynesyen sektörel finansal dengeler yaklaşımı çerçevesinde Türkiye ekonomisinin 1980 sonrası analizi ve politika önerileri
Analysis of the Turkish economy after the 1980's and policy proposals in the context of the post keynesian sectoral financial balances approach
- Tez No: 578963
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN TOKUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, Türkiye ekonomisinin geçmişten günümüze kadar geçen süre içerisindeki evrimi incelenmiş ve ekonominin mevcut durumu tespit edilerek, Sektörel Finansal Dengeler Yaklaşımı çerçevesinde Türkiye ekonomisine politika önerilerinde bulunulmuştur. Sektörel finansal dengeler yaklaşımı çerçevesinde Türkiye ekonomisi analiz edilirken kamu, özel sektör ve dış âlem (cari işlemler) olarak üç başlık altında analiz edilmiştir. Post Keynesyen İktisat içerisinde bulunan Stok – Akım Uyum Modeli ortaya çıkabilecek finansal krizlerin analizinin yapılabilmesine destek amacıyla geliştirilmiş bir yaklaşımdır. Bu model kullanılarak ekonomideki akım ve stok değişkenler arasındaki ilişkiyi irdeleyerek özel sektör, kamu ve dış âlemin varlık ve yükümlülüklerine yoğunlaşarak finansal krizin gerçekleşmemesi için uygun olan para ve maliye politikalarını önermektedir. Bu çalışmada da hem sektörel finansal dengeler yaklaşımı hem de stok akım modeli kullanılarak Türkiye ekonomisi için bazı makro iktisadi politikalar önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the evolution of the Turkish economy from past to present has been examined and the current state of the economy has been determined and policy proposals have been made to the Turkish economy within the framework of Sectoral Financial Balances Approach. The Turkish economy has been examined under three headings as public, private sector and current account. The Stock–Flow Consistent Model in Post Keynesian Economics is an improved approach to support the analysis of financial crises that may arise. This model examines the relationship between the current and stock variables in the economy, and concentrates on the assets and liabilities of the private sector, the public and the foreign sector, and suggests monetary and fiscal policies that are appropriate for the avoidance of the financial crisis. The economy can be analyzed through the Sectoral Financial Balances Approach.