Psikiyatri kliniğine başvuran hastaların kullandığı bitkisel ürünlerin belirlenmesi
Determination of usage of herbal products of patients who applied to psychiatry clinic
  1. Tez No: 578965
  2. Yazar: MİNE ALTUNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ULVİ ZEYBEK, DOÇ. DR. MEHMET ZEKİ HAZNEDAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Halk Sağlığı, Psikiyatri, Botany, Public Health, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Psikiyatri Kliniğine Başvuran Hastaların Kullandığı Bitkisel Ürünlerin Belirlenmesi Psikiyatri kliniğine başvuran hastalarda bitkisel ürün kullanımını belirlemek amacıyla yapılan tanımlayıcı araştırma 303 birey ile gerçekleştirilmiştir. Bireylere yüz yüze görüşme ile anket formu uygulanmıştır. Katılımcıların yarıdan fazlası kadın (n=194, %64) ve evlidir (%54.5) ve %38.9'u lise mezunudur. Araştırmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 40.14±15.15'tir. Erkeklerin yarısından fazlası çalışmamaktadır (n=66). Bitkisel ürünlerin en çok rutin kullanımı (günlük çaylar) bulunmaktadır (%60,7). Bu kullanımı sırası ile obezite (%17.2) ve uykusuzluk (14.8) takip etmektedir. En çok kullanılan form bitki çayıdır (%96,6). En çok bitkisel ürün temin edilen yer aktarlardır (%68). Hastalar en çok yakınlarının tavsiyesi ile bitkisel ürün kullanmaktadır (%54). Hastaların yarısından fazlası kullandığı bitkisel ürünü araştırmamıştır (%59,1). En fazla akraba/arkadaştan (%39,5) ve internetten (%34,7) bilgi edinilmiştir. Katılımcıların %41,5'i bitkisel ürünü her gün kullanmaktadır. Katılımcıların %79'unun kullandığı bitkisel ürünlerin aylık maaliyeti 25 TL'yi geçmemektedir. Çoğunluk, kullandığı bitkisel ürün bilgisini doktoru ile paylaşmamıştır (%81). Taze bitki olarak en çok kullanılan ürün cevizdir (%73.6). Kuru bitki olarak tarçın (%29.7) ve bitki çayı olarak ıhlamur (%50.2) en sık kullanılan bitkilerdir. Aloe vera bitkisinin jeli kullanılmaktadır (%8.9). Sarı kantaron bitkisi, yağda bekletilerek kullanılmaktadır (%22.8).
Özet (Çeviri)
Determination of Usage of Herbal Products of Patients Who Applied to Psychiatry Clinic In order to determine the use of herbal products in the patients who applied to the psychiatry clinic, the descriptive research was performed with 303 individuals. A questionnaire was directed to individuals by face-to-face interview. Among the participants, 54.5% were married and 38.9% of them were high school graduates. The mean age of the participants was 40.14 ± 15.15. More than half of the males do not work (n = 66). Herbal products have the most routine use. Routine use was followed by obesity (17.2%) and insomnia (14.8%), respectively. The most commonly used form is herbal tea (96.6%). Most of the herbal products was supplied from herbalists. Patients mostly use herbal products with the recommendation of their relatives (54%). More than half of the patients had not investigated the herbal product before (59.1%). Information was obtained from the relatives / friends (39.5%) and from the internet (34.7%). The ratio of 41.5% of the participants use herbal product daily every day. The monthly cost of the herbal products used by 79% of the participants does not exceed 25 TL. The majority of the participants did not share the knowledge of the herbal product they used with the doctor (81%). The most widely used fresh product is walnut (73.6%). Cinnamon (29.7%), as a dry plant and linden (50.2%) as herbal tea are the most commonly used plants. The gel of Aloe vera has been used (8.9%). St. John's Wort has been used following maceration in oil (22.8%).