Ergenlerde öznel iyi oluş, kimlik statüleri ve aile bütünlük duygusu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between adolescents' subjective well-being levels, their identity status and sense of family coherence
- Tez No: 578966
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELA ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma, ergenlerin öznel iyi oluş düzeyleri, kimlik statüleri, aile bütünlük duyguları ve demografik değişkenler (cinsiyet, sınıf düzeyi, anne-baba eğitim düzeyi ve sosyo ekonomik durum) arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Katılımcılar 15-24 yaş arasında bulunan 109 kadın, 48 erkek olmak üzere toplam 157 kişiden oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında Öznel İyi Oluş Ölçeği, Kimlik Statüleri Ölçeği, Aile Bütünlük Duygusu Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız Gruplar t Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu ve Hiyerarşik Regresyon yöntemleri kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 23 programı ile yapılmıştır. Öznel iyi oluş ile kimlik statülerinden başarılı kimlik statüsü arasında pozitif; buna karşılık moratoryum, ipotekli ve kargaşalı kimlik statüsü arasında ise negatif bir ilişki gözlenmektedir. Öznel iyi oluş ile aile bütünlük duygusu arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur. Ergenlerin aile bütünlük duygusunun öznel iyi oluşu yordadığı (% 44) ve kimlik statülerinin % 11'lik bir katkı sağlayarak ergenlerin öznel iyi oluş düzeylerindeki toplam varyansı %55'e çıkardığı görülmektedir. Araştırma sonuçları ergenlerin öznel iyi oluş düzeylerinin ve aile bütünlük duygusunun erkeklerde kadınlardan daha yüksek olduğunu, kimlik statüleri açısından bir farklılık olmadığını göstermektedir. Ayrıca sınıf, ekonomik durum ve anne-baba eğitim düzeylerine göre değişkenlerin anlamlı bir farklılık göstermediği de saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between adolescents' subjective well-being levels, their identity status and sense of family coherence and their demographic variables (gender, class level, parents' education level and economic status). The participants consist 157 adolescents (109 female, 48 male) between 15-24 ages. Subjective well-being scale, identity status scale, sense of family integrity scale were conducted. Independent Sample t-Test, One Way Variance Analysis (ANOVA), Pearson Moments Product Correlation and Hierarchical Regression methods were used. Data were analyzed with SPSS 23 program. There is positive relationship between subjective well-being and successful identity status; whereas a negative relationship between the moratorium, mortgaged and chaotic identity status. There is a positive correlation between subjective well-being and family sense of coherence. Adolescents' sense of family coherence effect on subjective well-being is high (44 %). Identity status contributes 11 % increases the total variance which brings the variance in adolescents' subjective well-being to 55%. Subjective well-being and sense of family coherence are significantly higher in males than in females, and there is no difference in terms of identity status. The adolescents who have high income level have the highest subjective well-being scores. No difference was found in terms of class levels, economical situation and parents' education levels for all variables.