Oltu maden folkloru
Mineral folklore in oltu
- Tez No: 578976
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİNA PETROVİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çağdaş Türk Dilleri ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Oltu, Erzurum'a bağlı bir ilçedir. İlçede önemli maden yatakları bulunmaktadır. Erzurum'un maden rezervinin büyük bir bölümü Oltu'dan karşılanmaktadır. Oltu'da çıkarılan madenler; tuz, kireç, kömür ve Oltu Taşı'dır. İlçede çalıştırılır durumda olan madenlerin yanı sıra kapatılmış durumda olan madenler de bulunmaktadır. Oltu'da madenler ve inanışlarla ilgili derlemelerde bulunduk. Sahada yaptığımız derlemelerde mülakat yöntemini kullandık. Derlemelerimizden elde ettiğimiz kaynaklar neticesinde, Oltu'da toplumun işçi kesimi ve diğer bireyleri için madenlerin ekonomik değerinin yanı sıra çeşitli alanlarda inanışların ve uygulamaların da var olduğunu tespit ettik. Oltu'da yaptığımız derlemelerden elde ettiğimiz kaynaklarla, Zonguldak gibi madenlerin ve maden ürünlerinin önemli olduğu yerlerin yazılı kaynaklarından elde ettiğimiz bilgileri karşılaştırdık. Karşılaştırmalarımız neticesinde farklı yörelerde farklı şekillerde madenlerle ilgili inanışların ve uygulamaların var olduğunu tespit ettik. Bu tez çalışması, Oltu'da madenlerle ilgili inanışlardan ve uygulamalardan hareketle maden folklorunun tanımlanmasını ve sınıflandırılmasını hedefler.
Özet (Çeviri)
Oltu is a district of Erzurum. There are important mineral deposits in the district. A large part of the mineral reserve of Erzurum is met from Oltu. Mine extracted from Oltu are salt, lime, coal and jet. There are also inactive mine along with active mine in the district. We made compilations about mines and beliefs in Oltu. We used the interview method in our compilations on the site. As a result of our sources, we observed there are also beliefs and practices in various field in Oltu as well as the economic value of mines for the workers and the other members of the society. We compared our compilations from Oltu with the information obtained from the written sources of places where mines and mineral products are very important such as Zonguldak. As a result of our comparisons, we determined that there are different beliefs and practices about different types of mines in different regions. This thesis aims to define and classify the mineral folklore based on the beliefs and practices related to mines.