Maternal bağlanma ve anne bebek etkileşimini etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of factors affecting maternalbond and mother-child interaction
- Tez No: 578977
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMGE ZEYNELOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Araştırma, maternal bağlanma ve anne-bebek etkileşimini etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla kesitsel ve tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini oluşturan Gaziantep ili Özel Hatem Hastanesi doğum servisine başvuran 2.503 kadından, örnekleme alınacak kadın sayısı 320 olarak hesaplanmıştır. Veri toplama aracı olarak, anket formu ile“Maternal Bağlanma Ölçeği (MBÖ)”ve "Anne-Bebek Etkileşimini değerlendirme Ölçeği (ABEDÖ) kullanılmıştır. Anket formu iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; kadınların sosyo-demografik özellikleri; ikinci bölümde kadınların maternal bağlanma ve anne bebek etkileşimini etkileyeceği düşünülen faktörlere yönelik sorular yer almaktadır. Anket formu ve MBÖ ile ABEDÖ 25 Ocak – 10 Temmuz 2017 tarihleri arasında uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler; ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler ile yüzdelik sayılar, t-testi, Oneway Anova testi kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This is a cross-sectional and descriptive study probing the effect of delivery type on maternal bond and mother-child interaction. A sample of 320 women was selected out of 2,503 who applied to the maternity service of the private Hatem hospital in Gaziantep. A questionnaire and two scales, the“Maternal Bond Scale MBS”and the“Mother Child Interaction Assessment Scale MCIAS”, have been used for data collection. The questionnaire consists of two parts. The first captures the socio-demographic characteristics of the participants, while the second contains questions on factors affecting maternal bond and mother-child interaction. Data collection has been undertaken between 25 Jan to 10 Jul 2017 before and after each birth. The data was analysed mean and standard deviation figures as well as percentages, and further, utilising t-test and ANOVA.