Paramedik, acil tıp teknisyeni, paramedik bölümü öğrencilerinin erişkin temel yaşam desteği uygulama kalitesi ile kurtarıcı özellikleri ve uygulama pozisyonu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Paramedic, emergency medical technician, paramedic department students' adult basic life support application quality and rescuer characteristics and evaluation of the relationship between application position
  1. Tez No: 578978
  2. Yazar: BİLAL DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlk ve Acil Yardım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma Konya ilinde hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde çalışan paramedikler, acil tıp teknisyenleri ve paramedik bölümü öğrencileri ile yetişkin temel yaşam desteği uygulama kalitesi ile kurtarıcı özellikleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırmanın evrenini hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde görev yapan paramedikler, acil tıp teknisyenleri ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu İlk ve acil Yardım (Paramedik) bölümü öğrencilerinden 21 erkek 9 kadın olmak üzere toplam 30 kişi oluşturmaktadır. Çalışmamızda katılımcıların temel yaşam desteği performans seviyeleri için yapılan değerlendirmede katılımcıların %61,7'si temel düzey, %18,3'ü orta düzey, %20'si ileri düzey uygulayıcı olarak görülmüştür. TYD uygulama kalitesi simülasyon verileri uygulama basamaklarına göre değerlendiğinde ise kompresyon puanı %48,85, ventilasyon puanı %67,83, kompresyon/ventilasyon uygulama puanı %61,75, duraksama oranları %9,48, tamamlanan 30:2 döngüsü ortalama 4,47, eli doğru yerleştirme %86,98, toplam göğüs kompresyon sayıları ortalama 149,12, ortalama derinlik 47,95 mm, göğüs kafesinin geri yükselmesine izin verme oranı %47,20, yeterli derinlikte uygulanan kompresyon oranı %35,17, suni solunum sayısı ortalama 7,45, ortalama tidal volüm 762,78 ml olarak görülmüştür. Temel yaşam desteği uygulamalarının yaşa, vücut ağırlıklarına, boy uzunluklarına, cinsiyete ve meslek grubuna göre farklılaşma durumunu değerlendirmek için yapılan analizlerde (p0,05) anlamlı farklılık görülmemiştir. Çalışmamız sonucunda elde edilen veriler incelendiğinde temel yaşam desteği uygulama kalitesinin güncel kardiyopulmoner resisütasyon kılavuzlarında belirtilen seviyelerden daha düşük olduğu, uygulama kalitesinin meslek grubu ve demografik özelliklerden etkilendiği, uygulama pozisyonun uygulama kalitesini etkilemediği görülmektedir. Temel yaşam desteği uygulamalarında kaliteyi artırmak için simülasyon temelli eğitim çalışmaları tercih edilmeli, hastane öncesi acil sağlık hizmetleri personeli ve üniversite öğrencilerine temel yaşam desteği uygulamalarının önemi belirtilip eğitim faaliyetleri artırılmalı ve konu hakkında yapılacak olan akademik çalışmalara destek verilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study was researched in Konya with pre-hospital emergency medicine healty services working paramedics, emergency medicine technicians and paramedics students. in the study, researched relation between quality of adult basic life support and characteristic of rescuer. The study consists of 30 people that from pre-hospital emergency medicine healty services working emergency medicine technicians and paramedics students. %70 of participant are men and %30 of participant are women. The level of performance of participants was detected as %61,7 basic level, %18,3 intermediate, %20 advanced level. Compression score was detected as %48,85, ventilation score was detected as %67,83, compression/ventilation general score was detected as %61,75, no-flow fraction %9,48, compression-to-ventilation ratio avarage was detected as 30:2, correct hand position was detected as %86,98, avarage compression rate was detected as 149,12, avarage compression depth was detected as 47,95 mm, rate of chest wall recoll was detected as %47,20, sufficient comression dept was detected as %35,17, avarage artificial respiration was detected as 7,45, avarage tidal volume was detected as 762,78 ml according to basic life support algorithm simulation data. There was no significant difference between the application position and basic life support application quality (p> 0.05). When the data obtained as a result of our study is examined, it is seen that the quality of the basic life support application is lower than the levels specified in the current cardiopulmonary resuscitation guidelines; In order to increase the quality in basic life support applications, simulation based education studies should be preferred, the importance of basic life support applications for pre-hospital emergency health care staff and university students should be stated and training activities should be increased and academic studies on the subject should be supporte.