Kültürel coğrafya açısından Karahacılı yörükleri: Serik örneği
Cardicted by cultural geography rules: Serik sample
- Tez No: 578979
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Sosyoloji, Geography, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Yörüklük kavramı tamamen doğal yaşamın etkili olduğu sahalarda hayatta kalabilmek ve varlıklarını sürdürebilmek için doğa ile uyumlu yaşamayı gerektiren bir kavramdır. Bu çerçeveden bakıldığında yörüklerin ekonomik faaliyetleri, barınma, beslenme, giyim- kuşam kültürleri hep doğa ile uyum içeresindedir. Çalışmada Antalya'nın Serik ilçesinde yaşayan Karahacılı yörüklerinin yaşadıkları mekânın coğrafi özellikleri kültürel coğrafya açısından değerlendiriliştir. Çalışmaya konu olan yörükler kısmen konargöçer olsalar da genellikle yerleşik hayata geçmişler ve tarım temel ekonomik faaliyetleri olmuştur. Araştırma sahasını oluşturan Serik Akdeniz Bölgesinin Antalya bölümünün doğusunda yer almaktadır. Yeryüzü şekilleri bakımından bir doldurma ovasıdır. Serik'te bulunan verimli topraklar Karahacılı yörüklerinin bu alana gelip yerleşmelerine daha sonra da hayvancılığa ek olarak tarımsal faaliyetlere yöneltmiştir. Bağımsızlık anlayışlarından dolayı Adana-Mersin Bölgesindeki iskân faaliyetlerinden dolayı göç eden Karahacılılar Serik'in doğusunda Köprüçay nehri çevresi ilk yerleştikleri alandır. Bunun sebebi hayvanları için gerekli olan su ve korunaklı alanı temin etmiş olmalarıdır. Zamanla Köprüçay nehri suları kontrol altına alınmış ve bölgede tarımsal faaliyetler de başlamıştır. Bu çalışmada Karahacılı Yörüklerinin Serik'e gelmeleri, günümüze kadar devam eden etkinlikleri ve bugünkü durumları kültürel coğrafya perspektifinde ele alınmıştır. Nicel bir araştırma yaparak Karahacılı Yörüklerine ait sözlü yörük kültüründen bir kısım yazıya geçirilmiştir. Literatür taramasına ek olarak görüşmelerde bulunuluş ve bilgiler kayıt altına alınmıştır. Bu sayede Karahacılı Yörükleri ile ilgili bir kaynak oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of nomadism is a concept that requires living in harmony with nature in order to survive and survive in areas where natural life is effective. From this perspective, the economic activities of the nomads, sheltering, nutrition, clothing and cultures are always in harmony with nature. In this study, the geographic features of the Karahacılı yörüks living in Serik district of Antalya were evaluated in terms of cultural geography Though Nomads that were part of this study are rarely nomadic, they are generally settled and farming became their main economical activity. Serik, which forms the research area, is located to the east of the Antalya section of the Mediterranean Region. It is a filling plain in terms of landforms. The fertile soils in Serik have directed the Karahacılı Nomads to settle in this area and then to agricultural activities in addition to farming. Karahacılılar, who migrated due to the settlement activities in Adana-Mersin Region and due to their understanding of independence, first settled in the Köprüçay River which is located in the east of Serik. This is because they have provided the water and the sheltered area necessary for their animals. Over time, the Köprüçay River waters were taken under control and agricultural activities in the region started. In this study, the arrival of Karahacılı Yörüks in Serik, the activities that have continued until today and their present situation are discussed in the perspective of cultural geography. By conducting a qualitative research, a part of oral nomad culture was written. In addition to the literature review, face-to-face interviews and information were recorded with the help of voice recorders. In this way, a resource about Karahacılı Yörükleri was tried to be created.