Türk dillerinde d-biçimlenme ve {tur} biçim birimi
Suppleti̇on and {tur} morpheme i̇n Turki̇ch languages
  1. Tez No: 578986
  2. Yazar: OSMAN AKTEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN BAYRAKTAR ERTEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 370
Özet
X, Y göstergelerinin anlamsal ilişkilerinin azami derecede düzenli fakat biçimsel ilişkilerinin azami derecede düzensiz olmasına d-biçimlenme (suppletion) denir. D-biçimlenme, asgari bölümsel dil göstergeleri arasında görülmektedir. Bu göstergelerin gösterenleri temsildaş değildir, gösterilenleri temsildaştır. Gösterilenleri birebir aynı olan X, Y göstergeleri aynı biçim biriminin alt biçim birimleridir. Gösterilenleri arasında dil bilgisel temsildaşlık olan göstergeler ise herhangi bir dilin çekim veya türetim yollarından biriyle d-biçimlenmektedir. D-biçimlenme, bir dilin türetim ve çekim morfolojisiyle yakından ilgilidir. Çalışmanın konusu, çağdaş Türk dillerinde {TUR} biçim biriminin d-biçimlenmesidir fakat Türk dillerinde d-biçimlenme çalışmaları yok denecek kadar az olduğu için -çalışmanın konusu olan {TUR} biçim birimi merkezde olmakla birlikte- d-biçimlenmenin Türk dillerinde görülen diğer tipolojilerine de yer verilmiştir. {TUR} biçim birimindeki d-biçimlenme ise çağdaş dil biliminin söz dizimi çalışmaları ile gösterilmiştir. Çağdaş Türk dillerinde {TUR} biçim biriminin d-biçimlenmesi; d-biçimlenmenin tanımı, öncü çalışmaları ve Türk dillerindeki tipolojileri sıralandıktan sonra örneklendirilmiştir. Anahtar Sözcükler değişik biçimlenme, suppletion, tur- eylemi, Türk dilleri, evrensel dil bilgisi, üretici dil bilgisi, biçim bilimi.
Özet (Çeviri)
The semantic relations of X, Y signs being regular but formal relations being irregular to the utmost is called suppletion. Suppletion is seen among minimum partial linguistic signs. Signifiers of signs are not co-representatives but the signified are. X, Y signs, the signified of whose are exactly the same, are allomorphs of the same morphemes. Signs, the signified of whose are linguistically corepresentable each other, are suppleted via one of the conjugation or derivation ways of any language. Suppletion is closely associated with derivation or conjugation morphology of a language. The subject of this study is suppletion of {TUR} morpheme in Contemporary Turkish languages. However due to the fact that there is a minute amount of suppletion studies on Turkish languages, besides {TUR} morpheme being in the focus, other typologies of suppletions in Turkish languages were also included. Suppletion of {TUR} morpheme was indicated with the syntax studies of contemporary linguistics. Suppletion of {TUR} morpheme in Contemporary Turkish languages was exemplified after the definition of suppletion, main studies related to it and typologies of it in Turkish languages were sorted. Keywords suppletion, tur- verb, Turkich languages, universal grammar, generative grammar, morphology, sign,