Killi zeminlerdeki fore kazıkların taşıma kapasitelerinin yükleme deneyleri ile tahmini
Predicting the bearing capacity of piles in clayey soils by using pile load testing
- Tez No: 578987
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KUBİLAY KELEŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Temel tasarımında üstyapı yüklerine göre yüzeysel temeller veya derin temeller tercih edilir. Yüzeysel temellerin taşıma gücü ve oturma sınırlarında yetersiz olması durumunda derin temeller tasarlanır. Uygulamada en çok kullanılan derin temel yöntemi kazıklı temellerdir. Kazıklı temellerde genel amaç üst yapıdan gelen yüklerin derinde bulunan sağlam tabakalara aktarılmasıdır. Kazıklı temellerin tasarımında literatürde çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Özellikle yapısal şartnameler kazıklı temellerin tasarımına yönelik metotlar içermektedir. Bunlar genellikle kazığın gömülü olduğu zeminin fiziksel ve mühendislik parametrelerine bağlı olarak kazık kapasitesini belirlenmesine yöneliktir. Ayrıca güncel literatürde arazi deneylerini referans alan yöntemler de bulunmaktadır. Bunlara ilave olarak Kazık kapasitesinin belirlenmesinde en etkili yöntem kazık yükleme deneyleridir. Kazık yükleme deneyleri ile kazık kapasiteleri literatürdeki yöntemlere göre daha gerçeğe yakın olarak belirlenebilir. Tez çalışması kapsamında kazık tasarımında genellikle kullanılan yöntemler irdelenmektedir. Öncelikle yapısal şartnameler kapsamında AASHTO, LRFD, SNIP ve NAVFAC şartnameleri irdelenmiştir. Bunlara ilave olarak SPT, CPT ve Pressiyometre deneylerinden elde edilen sonuçlara bağlı olarak kazık tasarımı yapılmasına yönelik yöntemler irdelenmiştir. Kazık yükleme deneylerine bağlı olarak da kazık kapasitesinin belirlenmesine yönelik metotlar tez kapsamında incelenmiştir. Kazık tasarım yöntemlerine referans olarak Yunanistan'ın Thaessaloniki şehrinde gerçekleştirilen kazık yükleme deneyi referans alınmıştır. Buna göre kazık tasarımına yönelik yapılan zemin araştırmaları, kazık yükleme deneyi sonuçları ve bu deneye yönelik yapılan üç boyutlu analizler değerlendirilerek, literatürde bulunan yöntemler ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca bu yöntemler baz alınarak üç boyutlu Plaxis 3D modelleri hazırlanmış ve gerçekleştirilen kazık yükleme deneylerindeki yükleme koşulları ile analizler gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler neticesinde kazık tasarım yöntemleri, kazık üzerinde yüklerin mobilize olma durumu ve deplasman değerleri açısından karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmalarda literatürde bulunan yöntemlerin kazık yükleme deneyleri sonuçlarına yakınlığı incelenmiştir. Yapılan hesaplamalarda şartnamelere göre hesaplanan kazık kapasitelerinin, arazi deneyi sonucunda elde edilen kapasitelerin altında kaldığı, SPT ve CPT yöntemi ile hesaplanan kapasitelerin ise deneylerin üzerinde sonuç verdiği görülmüştür. Hesaplanan kapasite değerleri ile gerçekleştirilen üç boyutlu analizlerde ise tüm analitik çözümler arasında yükleme deneyine en yakın sonuç veren yöntemin AASHTO yöntemi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the basic design methodology, shallow foundations or deep foundations are preferred based on superstructure loads and settlement limits. Deep foundations are designed if shallow foundations are inadequate for bearing capacity and settlement limits. In practice, the most commonly used deep foundation method is bored piles. The general purpose of bored pile foundations is to transfer superstructure loads to the soil layers below the foundation. There are different analytical methods in literature for piled foundation design. Especially structural standars includes design methodologies for bored pile design. These methods are generally based on determination of pile capacity according to phsyical and engineering properties of the soil. In addition, there are several methods for designing bored piles according to field test results. Most effective method for pile design is pile load tests. Bearing capacities of piles can be determined more realistic than analytical methods. Several analytical methods are studied as a scope of this study. First of all, Pile capacities are determined according to some structural standards such as AASHTO, LRFD, SNIP and NAVFAC. In addition to standards, methods based on field tests like SPT, CPT and pressuremeter are studied. Pile load test results are taken as a reference to study pile design methods (Comodromos et. al,2009). Soil investigations, pile load test results and 3D analysis are evaluated to compare pile design methods. Also, Plaxis 3D models are prepared based on these design methods and analysis performed according to loading conditions of pile load test. As a result of analysis, pile design methods are compared according to load mobilization along the pile and displacement conditions. Purpose of this comparison is to observe approximity of pile design methods to pile load tests. In the calculations, it wass seen that pile capacities calculated according to the specifications were below the capacitites obtained from pile load test. And the capacities calculated by the SPT and CPT method gave results above the pile load test. In the three-dimensional analyzes performed with the calculated capacity values, the AASHTO method was founda to be the method closest to the loading test among all analytical solutions.