Hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde görev yapan paramediklerin geniş QRS'li taşikardilerin tanı ve tedavi konusundaki bilgi düzeylerinin incelenmesi
The examination of the knowledge levels of the paramedics working within the prehospital emergency helath services regarding the diagnosis and treatment of the wide QRS tachycardias
- Tez No: 578988
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlk ve Acil Yardım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma Konya ili hastane öncesi acil sağlık hizmetleri istasyonlarında çalışan paramediklerin geniş QRS'li taşikardilerin tanı ve tedavisi konusundaki bilgi düzeylerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Konya İl Ambulans Komuta Kontrol Merkezi Başhekimliği'ne bağlı acil sağlık hizmetleri istasyonlarında görev yapan 140 paramedik oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında; araştırmacı tarafından hazırlanmış içerisinde demografik verilen de yer alığı ''Geniş QRS'li Taşikardilerin Tanı ve Tedavisi konusunda bilgi düzeyinin incelenmesi anketi'' kullanılmıştır. Bu çalışmamızda araştırmaya katılan paramediklere bilgi düzeyi anketinde taşikardinin tanımı ve normal EKG'de QRS süresi sorulmuş; paramediklerin %22,1'inin taşikardinin tanımını, yaklaşık yarısının ise normal bir EKG'de olması beklenen QRS süresi gibi EKG'nin temel bilgilerini bilmedikleri görülmüştür. Paramediklerin %43,6'sı ventriküler taşkardinin tanısına yönelik soruları doğru yanıtlamış ve %68,6'sı nabızsız ventriküler taşikardinin, %62,1'i stabil ventriküler taşikardinin, %29,3'ü anstabil ventriküler taşikardinin tedavisine yönelik soruları doğru cevaplamışlardır. Aberran iletimli supraventriküler taşikardi ile ilgili ritim tanıma, stabil ve anstabil durumların tanı ve tedavisine yönelik sorular sorulmuş, katılımcıların % 21,4'ü soruların tamamına, %30,7'si iki soruya, %27,1'i bir soruya doğru cevap verirken %20,7'sinin soruların tamamına yanlış cevap verdiği saptanmıştır. Katılımcıların bilgi düzeyi anketi toplam puanına göre; mesleki kıdem ve yaş arttıkça paramediklerin bilgi düzeyinde artış olduğu görülmüştür. Mesleki kıdem, yaş, mezun olunan lise türü değişkenlerinin sorulara doğru yanıt verilmesindeki en önemli faktörler olduğu belirlenmiştir. Ayrıca; İLYAD eğitimine katılımcıların tamamına yakınının ve simülasyon eğitimine de katılımın oldukça yüksek olduğu göz önünde bulundurulursa bu eğitimlerin katılımcıların geniş QRS kompleksli taşikardiler konusundaki bilgi düzeyine katkısı beklenilenden daha az olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was implemented for the purpose of examining the knowledge levels of paramedics working in prehospital emergency healthcare services stations in the province of Konya, concerning the diagnosis and treatment of wide QRS tachycardia. Sample of the study consisted of 140 paramedics working in emergency healthcare services stations in affiliation with Konya Ambulance Command and Control Center Head Physician. Data were collected using;“Questionnaire for Examining the Knowledge Levels Concerning the Diagnosis and Treatment of Wide QRS Tachycardia”, which was prepared by the researcher and also includes demographic data. In the study, the paramedics who participated in the study were asked about the definition of tachycardia and the duration of QRS in the normal EKG in the knowledge level questionnaire and it was seen that 22,1% of the paramedics had no idea about the definition of tachycardia and almost half of them had no idea about basic EKG knowledge such as the duration of QRS, which is expected in a normal EKG. 43,6% of the paramedics gave correct answers to the questions concerning the definition of ventricular tachycardia, 68,6% to the questions concerning the treatment of pulseless ventricular tachycardia, 62,1%% to the questions concerning the treatment of stable ventricular tachycardia and 29,3% to the questions concerning the treatment of unstable ventricular tachycardia. Questions were asked about the aberran-conduction supraventricular tachycardia concerning rhythm recognition, as well as diagnosis and treatment of stable and unstable conditions and it was determined that 21,4% of the participants gave correct answers to all of the questions, 30,7% to two questions, 27,1% to one question, whereas 20,7% of them gave wrong answers to all of the questions. According to the total score of the participants obtained from the knowledge level questionnaire, it was seen that as the professional seniority and age increased, the knowledge level of the paramedics increased. It was determined that the variables of professional seniority, age and type of high school graduated were the most important factors for giving correct answers to the questions. Besides; considering that almost all of the participants attended the ILYAD training and also there was a higher participation in the simulation training; the contribution of these trainings to the knowledge level of the participants concerning wide QRS tachycardia was less than expected.