İki silindirli bir alüminyum motor bloğunun termomekanik analizi
Thermomechanical analysis of a two cylinder aluminum engine blok
- Tez No: 579000
- Danışmanlar: PROF. DR. M. HÜSNÜ DİRİKOLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez çalışması, son yıllarda otomotiv endüstrisindeki kullanımı iyice pekişen Alüminyum alaşımlarının yüksek güç üreten bir motordaki kullanımını incelemeyi hedeflemektedir. Bu doğrultuda motorun en ağır kısmı olan motor bloğu ele alınacaktır. Avusturya MTU firmasının üretmiş olduğu 8V 199 600kW kodlu dizel motor baz alınarak, tasarıma esas teşkil edecek olan güç değeri 150 kW (~200 BG), devir hızı 2300 dev./dk.ve silindir adedi 2 olarak alınmıştır. Motorda kullanılan turboşarjer ve intercooler verileri yardımıyla, motor bloğunun içindeki hava yakıt karışımının basınç ve sıcaklık değerleri belirlenmiştir. Daha sonra yanma sonucu oluşan basınç ve sıcaklıkların motor silindir yüzeyine olan etkisi ve hangi alüminyum alaşımlarının motor bloğunda kullanıldığı araştırıldı. Son olarak Solidworks mühendislik yazılımı kullanılarak motor bloğunun nihai geometrisi topoloji optimizasyonu yaklaşımıyla belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to study the planning of a high-power engine of aluminum alloys, which has been used in automotive industry in recent years. In this case, the heaviest part of the engine, the engine block, will be discussed. Based on design based on 8V 199 600kW engined diesel engine produced by Austrian MTU company, the power value is 150 kW (~ 200 HP) and the speed of rotation is 2300 rpm and the number of cylinders is 2. By using turbocharger and intercooler data, pressure and temperature values of air fuel mixture in engine block were determined. Then, the effect of pressure and temperatures on combustion engine cylinder surface and which aluminum alloys are used in engine block were investigated. Finally, the final geometry of the engine block was determined by a topology optimization approach using Solidworks engineering software.