Okul öncesi öğretmenlerinin duygusal zeka düzeyleri ile mesleğe ilişkin tutumlarının incelenmesi
Emotional intelligence levels and their attitudes to teaching professions of early childhood teachers
- Tez No: 578999
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; okul öncesi öğretmenlerinin duygusal zeka düzeyleri ile mesleğe ilişkin tutumlarına farklı değişkenlerin etkilerini ve duygusal zeka alt boyut düzeyleri ile mesleki tutum düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Amaç doğrultusunda, kişisel bilgi formu,“Bar-On Duygusal Zeka Ölçeği”,“Okul Öncesi Öğretmenlik Tutum Ölçeğinden”oluşan anket formu kullanılmıştır. Anket formu 2017-2018 eğitim öğretim yılında Tekirdağ il merkezinde resmi okul öncesi eğitim kurumlarında kadrolu olarak görev yapan gönüllü 110 okul öncesi öğretmenine uygulanmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 15.0 programı ile analiz edilmiştir. Demografik özelliklere ilişkin yüzde frekans dağılımları hesaplanmıştır. Ölçeğin toplam ve alt boyut ölçek puanları için ortalama ve standart sapma istatistiklerinden faydalanılmıştır. Ölçek puanlarının normal dağılım göstermesi durumunda,“Varyans analizi”ve bağımsız örneklemler için“t testi”; normal dağılım göstermeyen ölçek puanları için“Kruskall Walls”ve“Mann Whitney U Testi”kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi 0.05 olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The main goal of this research is to determine the effect of different factors to Emotional Intelligence levels and their attitudes toward teaching profession and. the relation between emotional intelligence subdimension levels and their attitutes toward teaching profession of early childhood teachers. In accordance with this purpose, it was used a survey form consist of personal information form,“Bar-On Intelligence Scale”,“Early Childhood Teaching Profession Attitude Scale”. This survey form was conducted among 110 early childhood teacher who works in official early childhood education institutions located in Tekirdağ city center during education period of 2017-2018. The obtained data was analysed by the programme SPSS 15.0 in computer environment. Percentage frequency distribution regarding demographical characteristics is calculated. It was made use of the average statistics and the standart deviation statistics for totality of scale and for sub-dimension scale scores. Analysis of variance and also t-test is used for unbiased samples, if the scale scores shown a normal distribution; and Kruskall Walls and Mann Whitney U Test is used for those scale scores which did not show normal distribution. Significance level is taken as 0.05.