Beta amiloid 1-40 ile indüklenen sıçan alzheimer modelinde anjiotensin 1-7'nin nikotinik ve glutamaterjik reseptör ekspresyonuna etkisi
Effect of angiotensin 1-7 on expression of nicotinic and metabotropic glutamate receptors and radial maze performance of rat in a model of alzheimer's disease induced by amyloid beta1-40
- Tez No: 579007
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZETTİN HATİP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Alzheimer hastalığı(AH) beyinde temporal, frontal ve subkortikal bölgeleri tutan, devamlı ilerleyici karakterde nörodejeneratif bir hastalıktır. Senil amiloid plaklar, nörofibriler yumak (NFY) oluşumu, sinaps, nöron kaybı, beyinde belirgin olarak atrofi, bellek kaybı ve demans hastalığın ana özellikleridir. Öğrenme ve bellek fonksiyon bozukluğunda glutamat seviyeleri artarken, asetilkolin (ACh) seviyeleri anlamlı ölçüde azalmaktadır. Sağlıklı durumda beyin Renin Anjiotensin Sistemi (RAS) kompanentlerinden biri olan Anjiotensin (1-7) vazodilatasyon, anti-inflamatuvar ve anti-proliferatif etkileri ile nöroprotektif etkilere sahiptir. AH de RAS dengesi bozulur: regülatör kol azalırken klasik Ang-II/III artar. Bu çalışmada bileteral intraamigdaloid yolla verilen toplam 6 microL amiloid beta 1-40 peptid (Aβ40) peptidlerle sıçanlarda AH modeli oluşturuldu. Osmatik pompa aracılığı ile 7 gün boyunca Ang-(1-7) 11.1 nmol/ 0.25 microL/ saat dozda intraserebroventriküler olarak verildi. Öğrenme ve bellek fonksiyon değerlendirmesi için 8-arm radiyal maze yöntemi ile davranış testleri uygulandı. Nikotinik asetilkolin reseptör (nAChR) alt üniteleri olan α7, α4 ve β2 ile metabotropik glutamat reseptör (mGluR) alt üniteleri olan mGluR5 ve mGluR1'in amigdala ve hipokampusteki ekspresyonu western-blot yöntemi ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's disease (AD) is a progressive neurodegenerative disease affecting the Temporal, frontal and subcortical areas in brain. The senile amyloid plaques, neurofibrillary tangles, synaptic/neuronal loss, marked atrophy in the brain, loss of memory and dementia are the hallmark characteristics of the disease. Dysfunction of the glutamatergic system and decreased acetylcholine levels take place in the learning and memory impairment. Angiotensin (1-7) (Ang-(1-7)) is the regulator component of the renin-angiotensin system (RAS), and possesses vazodilatör, anti-inflammatory,anti-proliferator and neuroprotective activities. In AD, the balance of RAS is disturbed so that the regulator arm is decreased whereas the classic Ang-II/III arm is elevated. In this study, the AD model was induced by bilateral intraamygdaloid injection of 6 microL amyloid beta peptid 1-40 (Aβ40). Ang-(1-7) at 11.1 nmol / 0.25 microL/saat was injected i.c.v for 7 days. Memory was evaluated using 8-arm radial maze test. The α7, α4 and β2subuites of the nicotinic receptor (nAChR) and the metabotropic glutamate receptors (mGluR) subunits mGluR1 and mGluR5 expression in both amygdala and hippocampus were analyzed by Western-blot method. Aβ40 increased the time required to complete the RAM test, and decreased the correct choices on days 10 and 14. On the other hand, Ang-(1-7) decreased the reduction in the correct choices, increased expression of β2nAChR in hippocampus, and mGluR1 in amygdala.