Viral video reklamların marka hatırlanırlığı üzerindeki etkisi
The impact of viral video ads on brand recall
- Tez No: 579006
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RUKİYE GÜLAY ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Birçok sektörde teknolojinin gelişmesi pazarlama sektöründe de değişiklikler olmasına katkı sağlamıştır. Dünyada internetin keşfiyle beraber dijital çağ doğmuş ve yeni pazarlama trendleri oluşturmuştur. Bu trendlerden biri olan viral reklamcılık markalara maliyet, zaman ve ölçülebilirlik gibi hususlarda avantaj kazandırmış ve tercih edilme imkânı sağlamıştır. Bu araştırmanın amacı viral video reklamların marka hatırlanırlığı üzerindeki etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda uluslararası dijital bir yarışma olan MIXX (Marketing and Interactive Excellence) Awards seçilmiş ve Türkiye'de 2018 yılında“online reklam filmleri ve viral”kategorisinde ödül alan video reklamlar anket içeriğinde kullanılmıştır. Araştırma örneklemi olarak aşamalı tabakalı örnekleme yöntemi kullanılmış ve rassal olarak seçilen 451 kişi oluşturmaktadır. İstatistiksel analizler için NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) programı kullanılmıştır. Araştırma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotlar (Ortalama, Standart Sapma, Medyan, Frekans, Oran, Minimum, Maksimum), Niceliksel verilerin normal dağılım gösteren iki grup karşılaştırmalarında Student t testi kullanılmıştır. Niteliksel verilerin karşılaştırmalarında Pearson Chi-Square kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The development of technology in many sectors contributed to the changes in the marketing sector. With the discovery of the Internet in the world, the digital age was born and created new marketing trends. One of these trends, viral advertising, has given advantages to brands in terms of cost, time and measurability. The aim of this study was to investigate the effect of viral video ads on brand recall. For this purpose, an international digital competition, MIXX (Marketing and Interactive Excellence) Awards was selected and in 2018, online advertising films and viral and category award video ads were used. As a research sample, gradual stratified sampling method is used and 451 people are randomly selected. For statistical analysis, NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) program was used. Descriptive statistical methods (Mean, Standard Deviation, Median, Frequency, Ratio, Minimum, Maximum) were used to evaluate the data. Student's t-test was used to compare two groups with normal distribution. Pearson Chi-Square was used to compare qualitative data.