Spor merkezine giden kadın bireylerin spor merkezlerinden beklenti ve tatmin düzeylerinin incelenmesi
Expectations and satisfaction levels of women who attending sport centers from sport centers
- Tez No: 579010
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı spor merkezlerine giden kadın bireylerin spor merkezlerinden beklenti ve tatmin düzeylerinin araştırlmasıdır. Bu amaç doğrultusunda çalışmaya Gaziantep ilinde bulunan spor merkezlerine aktif olarak giden toplamda 499 kadın birey gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılara spor merkezlerinden beklenti derecelerini ve tatminlerini belirlemek için 34 sorudan oluşan beklenti anketi ve 18 sorudan oluşan tatmin anketi uygulanmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi için Spss 20 paket programı kullanılmıştır. Normal dağılıma sahip değişkenlerin 2 bağımsız grup karşılaştırılmasında Student t testi, ikiden fazla bağımsız grubun karşılaştırılmasında normal dağılıma sahip değişkenler için ANOVA ve Tukey çoklu karşılaştırma test yöntemleri kullanılmıştır. Ölçeklerin iç tutarlılığına Cronbach Alpha değerleri ile bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the expectations and satisfaction levels of women attending sports centers. For this purpose, a total of 499 women actively going sports centers in Gaziantep participated in study voluntarily. In order to determine their expectations and satisfaction from sports centers, an expectation survey consisting of 34 questions and a satisfaction survey consisting of 18 questions were applied to the participants.