Deneysel kriptorşidizm oluşturulmuş rat testisinde Moringa oleifera lam ekstraktının (MOLE) Sertoli hücresinin ince yapısı üzerindeki etkisi
Effects of Moringa oleifera leaves extract (MOLE) on ultrastructure of the Sertoli cell of the experimentally cryptorchidism induced rat testis
  1. Tez No: 579014
  2. Yazar: ŞEMSETTİN MARTBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY BOSTANCIERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Moringa oleifera Lam Ekstraktı (MOLE) Moringaceae ailesine ait antioksidan bir bitkidir. Ayrıca antimikrobiyal, antidiyabetik, antikanserojenik, kardiyoprotektif ve cinsel potansiyeli arttırıcı etkileri de vardır. Kriptorşidizm sonucu ROS'un üretilmesi ve oksidatif stresin artması, sperm DNA bozukluğu ve germ hücre apoptozisi ile sonuçlanarak infertiliteye neden olmaktadır. Bu çalışmada, deneysel kriptorşidizm oluşturulmuş sıçan testislerinde Moringa oleifera Lam Ekstraktının (MOLE) iki farklı dozda etkileri ile oluşan histopatolojik, ultrastrüktürel değişiklikler ve antiapopitotik Survivin proteinin etkisi araştırıldı. Çalışmamızda 15-17 günlük 26 adet erkek Sprague Dawley cinsi sıçan 4 gruba ayrıldı. Kontrol, Kriptorşid, Kriptorşid + 400mg/kg MOLE ve Kriptorşid + 800mg/kg MOLE. Sıçanlar 15. gün sakrifiye edildi. Alınan testis dokularında ışık ve elektron mikroskopik incelemeler yapıldı ve Survivin antiapopitotik protein ile immünreaktivite değerlendirildi Çalışmamızın sonucunda elde edilen bulgular kriptorşidizm sonrasında ışık mikroskopi incelemede; insterstisyel alanda kopmalar, germ hücrelerin bazal membrandan ayrılması ve lümene hücre dökülmesi, sitoplazmik vakoulizasyon gözlendi. Elekron mikroskopisinde ise; bazal membranın intakt olduğu, Sertoli hücrelerinin aralarındaki sıkı bağlantıların ve sitoplazmik köprülerin koptuğu ve anormal kristalı mitokondriler izlendi. Survivin proteininin kriptorşidizmde görülen apoptozisi önleyici etkisi gösterildi. Tedavi amaçlı verdiğimiz MOLE bitkisinin ise 2. dozda daha belirgin olmak üzere her iki dozununda bu patolojik hasarları azalttığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Moringa oleifera Lam Extract (MOLE) is an antioxidant plant belonging to the Moringaceae family. There are also antimicrobial, antidiabetic, anticarcinogenic, cardioprotective and sexual potantial effects. It causes infertility as a result of cryptorchidism, producing ROS and increasing oxidative stress, resulting in sperm DNA disorder and germ cell apoptosis. In this study, histopathological, ultrastructural changes and the effect of antiapopitotic Survivin protein were investigated in two different doses of Moringa oleifera Lam Extract (MOLE) in experimental cryptorchidism rats. In our study 15-17 days old 26 Sprague Dawley male rats were used and seperated into the 4 groups. Control, Cryptorchid, Cryptorchid + 400mg/kg MOLE, Cryptorchid + 800mg/kg MOLE. Rats were sacrificed in 15'th day. Light and electron microscopic examination of testicular tissues and Survivin evaluated with antiapoptotic protein immunoreactivity The results of our study showed that after the cryptorchidism light microscopy examination; dislocations, separation of germ cells from the basement membrane and luminal spillage, cytoplasmic vacuousisation were observed. In Electron Microscopy; Basement membrane intact, the tight connections between the Sertoli cells and the cytoplasmic bridges are distributed, abnormal mitochondria were observed. The effect of Survivin protein on cryptorchidism was shown to prevent apoptosis. It was determined that the MOLE plant we used for treatment purposes decreased these pathological damages at both doses, more prominent in the second dose.