Examination of Stefan Zweig's Schachnovelle and J. K. Rowling's Harry Potter with game theoretical framework
Stefan Zweig'in Schachnovelle'si ve J. K. Rowling'in Harry Potter serisinin oyun teorisi ile incelenmesi
- Tez No: 579015
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CATHERİNE MACMILLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Oyun Teorisi ve Edebiyat, daha önce birkaç bilim insanı tarafından, oyun teorisini edebi süreçlerde yararlı bir yardımcı yapabilmek adına birlikte olarak incelenmiştir. Oyun teorisi ve edebiyatın arasındaki ilişki ile ilgili çalışma alanı henüz tamamı ile bir uzmanlık haline gelmemiş olsa da, daha önce yapılan çalışmalar, edebi alanda yapılan uygulamaların oyun teorisinin uygulanması için verimli olduğunu kanıtlamıştır. Bu araştırma oyun teorisi ve edebiyatın arasındaki ilişkiyi bir argüman sunarak geliştirmeyi hedeflemiştir. Oyun teorisine ait kavramların edebiyat alanında uygulanması, oyun teorisine ait kavramlarla uyuşan edebi eserlerin genel olarak edebi deneyimi arttırdığını, kuvvetlendirdiğini ve yoğunlaştırdığını göstermiştir. Bu araştırma için gerekli olan veriler daha önceden seçilmiş oyun teorisine ait belirli kavramların seçilmiş edebi eserlerden alınmış pasajlara uygulanması ile toplanacaktır. Uygulama için edebi eser olarak Stefan Zweig'den Schachnovelle ve J.K. Rowling'den Harry Potter serisi seçilmiştir. Alınmış pasajlardaki problemlerin oyun teorisinin önerdiği çözümlerle uyum içerisinde olup olmadığı, edebi süreçlerin oyun teorisi ile genel ilişkisini belirlemekte anahtar nokta olacaktır. Araştırma boyunca, alanın öznel eğiliminden dolayı ve bu tür bir araştırma için belirleyici bir çalışma yapılamayacağı için; öznel analizler kullanılacaktır. Bu araştırma oyun teorisi ve edebiyatın oluşturduğu, aralarındaki ilişki hakkında açık bir beyan ve odak yoksunluğu olan alt alandaki boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Bu araştırma, oyun teorisi ve edebiyatın arasındaki ilişki hakkında daha belirgin bir ifade ekleyerek, daha açık ve onat yaklaşım sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Game Theory and Literature were previously studied together by a handful of scholars to identify a better place for game theory as a beneficial companion in literary processes. Although the field of study regarding the relationship between game theory and literature hasn't fully grown up to be a complete area of expertise, previous effort has shown that literary field of practices prove a fertile ground for game theory applications. This research aims to expand upon the idea of the relationship between game theory and literature by bringing forth an argument to follow. Applications of game theoretical concepts to literature generally show that literary works in line with the game theoretical concepts have the ability to enhance, amplify, intensify the overall literary experience. The data for this research will be collected through by applying a few select game theoretical concepts to excerpts from select literary works. The selected works for the application are Stefan Zweig's Schachnovelle and J.K. Rowling's Harry Potter series. Whether the excerpts are in line with game theoretical solutions regarding the presented problem or not will be the key point in determining the overall relationship of game theoretical framework with literary practices . Subjective analysis will be used throughout the research as there would be no possible absolute determiners for this kind of research due to its subjective liability. This study aims to fill the gap in the sub field of game theory and literature where there is a clear lack of a statement and focus regarding their relationship. This research aims to provide a more clear and straightforward approach to the relationship of game theory and literature with the addition of a clear statement regarding their interrelation.