417/1 numaralı Siirt şer'iyye sicilinin transkripsiyonu ve değerlendirmesi
417/1 number Siirt sharia registry transcription and eveluation
- Tez No: 579013
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULNASIR YİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 439
Özet
Şer'iyye sicilleri Osmanlı hukuk sistemi içerisinde oldukça önemli bir yer edinir. Nitekim şer'iyye sicilleri, kayda geçirildikleri bölgelerin sosyal, ekonomik, kültürel, askeri ve idari yönlerini anlamamız açısından önem teşkil etmekle birlikte Osmanlı Devleti'nin sahip olduğu hukuk yapısının ana hatlarını anlamamız açısından da ayrıca önemlidir. Bu yönleriyle üzerinde çalışılan şer'iyye sicilleri kayda değer bir durum yaratmaktadır. Şer'iyye sicilinin yapılan değerlendirmesi sonucu 1896 ve 1898 yılları arasında Siirt'in sosyal, kültürel, ekonomik, askeri, idari ve hukuki durumu tespit edilmeye çalışılmıştır. Buna bağlı olarak bölgeye ait genel tespitler yapılırken durumun izahatını kolaylaştırmak için çeşitli tablolar oluşturulmuştur. Şer'iyye sicilinde yapılan değerlendirmenin daha sağlıklı olabilmesi için hükümler içeriklerine göre çeşitli başlıklar altında toplanmış ve bunların şer'iyye sicili içerisindeki oranı ise pasta grafiğinde belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sharia registers have an important place in the Ottoman legal system. As a matter of fact, the sharia regsters are important for us to understand the social, economic, cultral, miltary and aministrative aspects of the regions in which they are recorded butthey are also important for understanding the main lines of the legal structure of the Ottoman Empire. In this rrespect, the sharia registrations that are begin studied create a remarkable situation. As a result of the evaluation the sharia registry, the social, cultural, economic, millitary, administrative and legal status of Sirt was tired to be dtermined between 1896 and 1898. In the course of general determinations related to theareaof sharia registry, various tables were created to facilitate the explanation of thesituation. Inorder to make the evaluation of the sharria register more healthy, the provisions are gathered uunder various headings according to their contents and thir ratio within the sharia register is indicated pie chart.