Çalışan annelerde iş yeri emzirme destek ölçeği'nin Türkçe psikometrik özellikleri
Turkish psychometric properties of the workplace breastfeeding support scale in working mothers
  1. Tez No: 579023
  2. Yazar: ECE KART
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN ÇEBER TURFAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Giriş ve Amaç: Anne sütünün anne ve bebek açısından önemi tüm dünyada bilinmektedir. Emzirmeyi engelleyen birçok neden bulunmaktadır. Kadının çalışma hayatında her zamankinden daha aktif olduğu düşünüldüğünde emzirmeyi engelleyen en önemli unsurlardan birinin çalışma durumu olduğu söylenebilir. Bu tez çalışması Yeon Bai ve arkadaşları tarafından geliştirilmiş olan İş Yeri Emzirme Destek Ölçeği'nin geçerlik ve güvenirlik çalışmasını yapmak amacıyla planlanmıştır. Yöntem: Etik izinleri alınan araştırma metodolojik türde psikometrik bir çalışma olarak planlanmış ve Türkiye'nin İstanbul ilinde Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğinde 01.02.2018-10.01.2019 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Geçerlik ve güvenirlik çalışmasında doğrulayıcı ve açıklayıcı faktör analizinin daha uygun şartlarda yapılabilmesi için 250 çalışan anneye ulaşılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan annelerin bebekleri 3-12 ay arasında değişmekte olup ortalama 7.08±3.32'dir. Ölçeğin dil geçerliği üç uzmandan görüş alınıp değerlendirilerek yapılmıştır. Ölçeğin içerik geçerliğinde değerlendirilmiş olan uzman görüşlerinde kapsam geçerlik indeksi 1.00 bulunmuş bunun sonucunda Türk kadınları için geçerli olduğu görülmüştür. Güvenirlik analizinde ise zamana karşı değişmezlik için 40 anneye test-tekrar test yapılmıştır. İç tutarlık analizinde Cronbach's Alpha değeri 0.824 bulunmuştur. Ölçeğin Kaiser Mayer Olkin (KMO) örneklem yeterlilik değeri 0.846 bulunmuştur. Barlett testi sonucu (x²=1159.827;df_66,p:0.000) olarak saptanmış ve anlamlı bulunmuştur. Açıklayıcı Faktör Analizi (AFA)'nde ölçek maddeleri 4 faktörde toplanmıştır ve toplam varyansın %70.14'ünü açıklamaktadır. Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA)'nde ise x²/sd=2.207, GFI= 0.930, CFI=0.970, AGFI=0.890, NFI=0.960, RMSEA=0.070, SRMR=0.067 olup veriler iyi uyuma sahiptir ve dört faktörlü model istatistiksel olarak anlamlı ve geçerlidir. Çalışmanın sonucunda Çalışan Annelerde İş Yeri Emzirme Destek Ölçeği'nin Türkçe formu geçerli ve güvenilir bir ölçek olarak saptanmıştır. Sonuç: Türkçe diline kazandırılan ölçek sayesinde emzirme danışmanlığı verecek sağlık hizmeti sunucuları çalışan annelerin işyerinde süt sağma, emzirme, arkadaşları ve işveren tarafından desteklenme gibi durumlarını belirleyebilecekler ve buna yönelik eğitim ve danışmanlık hizmetlerinde kullanabileceklerdir. Anahtar Kelimeler; Anne Sütü; Emzirme; Çalışan Anne; Geçerlik; Güvenirlik
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The importance of breast milk for mother and baby is known all over the world. There are many reasons that prevent breastfeeding. Considering that women are more active than ever in working life, it can be said that one of the most important factors preventing breastfeeding is working status. This thesis was designed to evaluate the validity and reliability of the Workplace Breastfeeding Support Scale (WBSS) developed by Yeon Bai et al. Material and Method: Ethical approval received psychometric research planned as a kind of methodological studies in the province of Istanbul and Turkey's Sağlık Bilimleri University Ümraniye Training and Research Hospital Child Health and Disease clinic between 01.02.2018-10.01.2019. In the validity and reliability study, 250 working mothers were reached in order to perform confirmatory and explanatory factor analysis under more appropriate conditions. Results: The babies of the mothers who participated in the study ranged between 3-12 months and the average was 7.08 ± 3.32. The language validity of the scale was evaluated by taking opinions from three experts. The content validity index was found to be 1.00 in the expert opinions evaluated in the content validity of the scale and as a result it was found to be valid for Turkish women. In the reliability analysis, 40 mothers were tested and retested for time invariance. In internal consistency analysis, Cronbach's Alpha value was determined as 0.824. KMO sample adequacy value of the scale was found to be 0.846. Barlett test result (x² = 1159.827; df_66, p: 0.000) was found to be significant. In the explanatory factor analysis, the items of the scale were collected in 4 factors and explained 70.14% of the total variance. In the confirmatory factor analysis, x² / sd = 2.207, CFI = 0.970, GFI = 0.930, AGFI = 0.890, NFI = 0.960, RMSEA = 0.070, SRMR = 0.067, and the data had good agreement and our four-factor model was statistically significant and valid. As a result of the study, Turkish version of Workplace Breastfeeding Support Scale in Working Mothers was found to be a valid and reliable scale. Conclusion: Health service providers who will provide breastfeeding counseling through the Turkish language scale will be able to determine the status of working mothers such as milking, breastfeeding, support by their friends and employers in the workplace and can use them for training and consultancy services. Keywords; Breast Milk; Breastfeeding; Working Mother; Validity and Reliability