Operada kadın yorumcular tarafından oynanan erkek rolleri
Male roles played by female performers in opera
- Tez No: 579024
- Danışmanlar: PROF. ŞEBNEM ÜNAL
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez çalışmasında, kadın yorumcuların erkek rollerini söylemeye başladıkları tarihsel süreç anlatılmış, rol örnekleri ayrıntılı incelenmiş, bazı günümüz mezzosopranolarıyla yapılmış olan röportajlar aktarılmış, bu pantalonlu rollerin nasıl canlandırıldığı ve bu rollere ne gibi yöntemlerle hazırlanılması gerektiği konusunda öneriler sunulmuştur. Kaynak tarama yöntemi ile çalışılmış tezin ilk bölümünde, operada pantolonlu rollerin çağdaş akranları ile olan kastrat sesler ve kontrtenorlar arasındaki dönemsel ilişkileri incelenmiştir. Kadının sahnedeki varlığı ve sahnedeki kimlik arayışı üzerinde durulmuştur. Daha sonra“Pantolonlu Rol”kavramı ve ortaya çıkış nedenleri anlatılmıştır. İkinci bölümde, 18. ve 20. yüzyıl arasındaki dönemden seçilmiş sekiz farklı bestecinin operaları incelenmiş, besteciler ve libretistler hakkında bilgi verilmiş, bu eserlerdeki pantolonlu rollerin operanın konusu içerisinde nerede rol aldıkları, aryaları ve diğer karakterlerle olan tüm duygu durumları ve ilişkileri analiz edilmiştir. Son bölümde, 21. yüzyılda pantolonlu rollerin günümüzdeki durumu incelenmiştir. Bu çalışmanın, kadın yorumcular tarafından oynanan erkek rollerini söyleyecek ve araştırmak isteyecek tüm öğrenci veya opera sanatçılarına pantolonlu rollerinin genel özelliklerine ışık tutacak bir kaynak çalışması olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmadaki verilerin toplanması için Ulusal ve Uluslararası Doktora Tezleri'ne, kitap ve makalelere, internet kaynakları ve dergilere, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlükleri'nin el kitapçıklarına başvurulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to explain the historical background and development of female performers presenting pants roles by analyzing sample roles, quoting from interviews conducted with several modern day mezzosopranos, and giving suggestions on how female singers should prepare for these roles and which methods they should use. In the first part of the thesis, literature review method was used to discuss the relationship of pants roles with their close kin castrati and countertenor voices in 17th and 18th century opera. The presence of female singers on the opera stage and their search for identity were also presented in detail. Additionally, the concept of the“Pants Role”and the reasons why composers began to write for pants roles were explained. In the second part of the thesis, 18th and 20th century operas of eight different composers were analyzed in terms of their era, librettos, the location of pants role, their arias, and their emotional interactions with other roles. In the last chapter, the current status of pants roles in the 21st century is examined. This study is considered to be a useful resource for voice students and opera artists who would like to study pants roles during their careers. In this study, the data was collected through searching and reviewing the national and international Ph.D. theses and articles on this topic. Internet sources, books, journals and handbooks of the Directorate General of State Opera and Ballet were also reviewed in detail.