The raven': An Odyssey through norse mythology
Kuzgun': İskandinav mitolojisine doğru bir yolculuk
- Tez No: 579047
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TİMUÇİN BUĞRA EDMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez Edgar Allan Poe'nun“Kuzgun”isimli şiiri ile İskandinav mitolojisi ve kısmen Yunan mitolojisi arasındaki bağlantı ve benzerlikleri bulmayı amaçlamaktadır. Bu nedenle, İskandinav mitolojisinden hikâyeler“Kuzgun”şiiri ile karşılaştırılacaktır. Yani, Poe'nun“Kuzgun”daki İskandinav mitolojisine atıflarına dair bir yolculuk olacaktır.“Kuzgun”gotik unsurlarıyla bilinen bir şiir olmasına rağmen, bu tez İskandinav mitolojisindeki dönüşüm kavramı (bu dönüşümlere dair örnekler metin boyunca verilecektir) ve Poe'nun şiirini yazarken zihninde canlandırdığı olası imgeler arasındaki öncül bağlantıları bulmayı amaçlayacak kadar nettir. Şiirin ana sembolü olan kuzgun aynı zamanda İskandinav tanrıları olan Odin ve Thor'un dönüştüğü başlıca hayvanlardan biridir. Bu bağlamda, Edgar Allan Poe kuzgundan şiiri boyunca bir sembol olarak faydalanmış olabilir. Kuzgun farklı mitolojilerde bazı değişikliklere uğrayan sembolik bir hayvan olduğu için, Poe bu durumdan etkilenmiş olabilir. Bu nedenle, kuzgunu şiirin temel noktası olarak kullanmak olasılıkları sayısız kılmak adına yapılmış zekice bir sembolizm olabilir. Bildiğimiz üzere, tüm eserlerinde izlerinin bulunduğu ciddi sinirsel çöküntüler yaşamıştır. Fakat bu asla eserlerinin mükemmelliğine gölge düşürmeyecektir. Aksi takdirde, günümüzde Van Gogh'un eserleri bu denli popüler olamazdı. Bu yüzden, yaşamdaki sözde dengeyi veya mantığı kaybetmenin bazen geleneksel yaklaşımları alt üst edecek alışılmışın dışındaki eserlerle sonuçlanabildiği çıkarımında bulunabiliriz. Sonuç olarak, Edgar Allan Poe'nun başardığı şey aslında İskandinav mitolojisindeki geleneksel bir sembolü kullanarak geleneksel olmayan bir yol ile farklı limanlara uğramaktır. Bu yüzden, bu tez Poe'nun klasik İskandinav mitolojisindeki hikâyelerden esinlenerek“Kuzgun”da kullanmış olabileceği tüm noktaları bulmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis purports to find the correlation and the affinities between Edgar Allan Poe`s“The Raven”and the very aspect of Norse mythology and partially Greek mythology. To do this, the tales from Norse Mythology will be juxtaposed through the lines of“The Raven”. In a way; it will be an odyssey through Norse mythology to the implications of Poe in his“The Raven”. Despite the fact that“The Raven”is acknowledged for its gothic elements, this dissertation is bold enough to vie or challenge to find the preliminary connections between the transformation concept in Norse mythology (the examples for these transformations will be displayed through the text), and the flow of the possible images that Poe pictured in his mind. The raven, as the predominant symbol of the poem is also one of the major animals that the gods Odin and Thor turned themselves into. From this perspective, Edgar Allan Poe might have taken raven as a symbol to utilize throughout his lines. That is to say now that the raven is a symbolic animal that has undergone some changes in the various mythologies; Poe might have been affected from this event. Therefore, using the raven as the core aspect of the poem could be an ingenious symbolism to make the possibilities infinite. As we know, Edgar Allan Poe had serious mental breakdown which affected all his works. Nevertheless, this will never ever reduce the paragon of his works. Otherwise, today Van Gogh's works wouldn`t be so popular. Thus, we can assert that losing the so-called balance or logic of the life sometimes brings unusual works that turn the conventional approaches upside down. Consequently, what Edgar Allan Poe tries to infuse is that by using a conventional symbol from Norse Mythology, he disembarks at various harbors in an unconventional way. For this reason, the dissertation seeks to encrypt all the modifications that Poe might have applied in“The Raven”by depending on the classical tales of Norse Mythology.