University students' perceptions on non governmental organisations in The Gambia
Gambia'li üniversite öğrencilerinin sivil toplum kuruluşlarına ilişkin algıları
- Tez No: 579046
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL KELES TAYŞİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
STK 'ların bu dönemde geliştirdikleri olumlu eğilim, pek çok bilim adamı ve araştırmacının sivil toplum örgütleri ile ilgili çalışmalar yapmak için motive edici olduğunu göstermektedir. Bu çalışma, üniversite öğrencilerinin STK 'lara yönelik algılarını keşfetmeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın spesifik hedeflerini şu şekilde sınıflamak mümkündür: STK 'ların, sınıflandırmalarının ve önemini kapsamlı bir şekilde anlamak, Gambiya 'daki STK 'lara insanların güven seviyesini keşfetmek, Gambiya halkının daha fazla veya daha az STK isteyip istemediğini araştırmak ve STK 'ların önemi hakkında üniversite öğrencilerinin görüşlerini ortaya koymak. Çalışmada, Gambiya 'daki STK 'lara yönelik üniversite öğrencilerinin algısını, görüşlerini, deneyimlerini ve duygularını araştırmaya yönelik derinlemesine mülakatlar yapılmıştır.. Sonuçlar, katılımcıların Gambiya 'daki STK'lara yönelik algıları ve, STK'ların sosyal, ekonomik, kültürel ve insan haklarının desteklenmesi konusundaki görüşlerini ortaya koymaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The positive trend that NGOs have developed in this era is motivating many scholars and researchers to conduct myriad of studies regarding nongovernmental organizations. This study is not an exception as it aims to explore university students' perceptions on nongovernmental organizations. Further specific objectives are: to have a comprehensive understanding of NGOs, its classifications and importance, to explore peoples` level of trust in NGOs in the Gambia, to investigate whether the people of the Gambia want more or less NGOs and to scrutinize peoples` opinion on the importance of NGOs. The study adapted qualitative method using semi-structured interviews through in-depth interviews in order to investigate people's perception, opinions, experiences and feelings on NGOs existence in the Gambia in order to contribute to greater insight on the theme. Coding method was applied through themes categorized to help explain the research questions and fulfill the research objectives. The results revealed that the participants held positive perceptions and trust towards NGO initiatives in the Gambia. Also discovered in the findings is that participants are aware of the importance of NGOs in promoting social, economic, cultural, human and civil rights. However, outline of the major issues are highlighted in the findings.