T hücre immünitesinde fonksiyon gösteren Ctla-4 Gen varyantlarının küçük hücreli dışı akciğer kanseriyle olası ilişkisinin araştırılması
Investigation of possible relationship between CTLA-4 Gene variants functioning with non-small cell lung cancer in t-cell immunity
- Tez No: 579062
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN YAYLIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Moleküler Tıp, Onkoloji, Genetics, Molecular Medicine, Oncology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Tıp Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Akciğer kanseri, akciğer dokularında kontrolsüz hücre büyümesi ile karakterize edilen bir hastalıktır. Tedavi edilmezse, bu büyüme metastaz ile yakındaki dokuya ve nihayetinde vücudun diğer kısımlarına yayılabilir. Akciğer kanseri her yıl tahmin edilen 2 milyondan fazla yeni vaka ile dünya çapında en yaygın kanserdir. Akciğer kanseri dağılımları, dünyada tütün kullanımındaki ve hava kalitesindeki coğrafi değişiklikleri yansıtan farklılıklar göstermektedir. Dünyada, akciğer kanseri insidansı artmaktadır. Küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK), akciğer kanserinin en sık görünenidir. Akciğer kanserlerinin yaklaşık % 85-90'ı KHDAK'dan kaynaklanmaktadır. Kanseri tedavi etmenin yolu, tümörü doğrudan hedeflemektir. İmmünoterapi, onkolojide vücudun kanserle savaşmak için bağışıklık sistemini kullanan bir tedavi yöntemidir. Sitotoksik T-Lenfosit İlişkili Protein 4 (CTLA-4), ilaç hedefi olarak kullanılan ilk bağışıklık kontrol noktasıdır ve İmmün-onkoloji alanına yol gösterici olmuştur. CTLA-4, T hücrelerinin aktivasyon eşiğini artırarak, kendi ve tümör antijenleri gibi zayıf antijenlere karşı immün yanıtları azaltır. Çalışmamızda KHDAK tanısı koyulmuş 56 hasta ve akciğer grafisi yaptırmış ve akciğer kanseri ilişkisi olmayan 107 sağlıklı gönüllü kontrol grubu kullanılmıştır. Bu kapsamda her iki kolda CTLA-4 49 A/G gen polimorfizmine ve sCTLA-4 düzeylerine bakılmıştır. Çalışma grupları kendi içinde ve gruplar arası incelemede bireylerin taşıdıkları CTLA-4 49A/G genotipi ve allel frekansları bakımından hasta ve kontrol grupları arasında anlamlı bir fark saptanamamıştır. Bununla birlikte, CTLA-4, 49 A/G heterozigot AG varyant taşımanın hastalığın progresyonu ile ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Çalışma verilerimiz, CTLA-4'ün KHDAK patogenezinin aydınlatılması veya terapötik değeri açısından değerlendirilmesi konusunda yapılacak çalışmalara rehber olma niteliğindedir. Araştırmanın sınırlı boyutu göz önüne alındığında, gözlemlerin daha büyük örneklem gruplarında analiz edilmesi KHDAK ile ilgili gelecekte yapılacak çalışmaların gelişiminde önemli olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is a disease characterized by uncontrolled cell growth in lung tissues. If it is not treated, this growth can spread to the nearby tissue with metastasis and ultimately to other parts of the body. Lung cancer is the most common cancer worldwide, with more than 2 million new cases estimated each year. Lung cancer distributions differs in the world, reflecting geographical changes in tobacco use and air quality. The incidence of lung cancer is increasing in the world. Non-small cell lung cancer (NSCLC) is the most common manifestation of lung cancer. Approximately 85-90% of lung cancers are caused by NSCLC. The way to treat cancer is to target the tumor directly. Immunotherapy is a treatment method that uses the immune system to combat cancer in oncology. Cytotoxic T-Lymphocyte Associated Protein 4 (CTLA-4) is the first immune control point used as a drug target, and has guided the field of Immuno-oncology. CTLA-4 increases the activation threshold of T cells, reducing immune responses to weak antigens such as their own and tumor antigens. In our study, 56 patients were diagnosed with NSCLC and 107 healthy volunteers who did not have lung cancer were given concent to participate. In this context, CTLA-4 49 A / G gene polymorphism and sCTLA-4 levels were examined in both arms. There was no significant difference between the patient and control groups in terms of the CTLA-4 49A / G genotype and allele frequencies carried by the individuals in the study groups and among the groups. However, it is thought that CTLA-4, 49 A / G heterozygous AG variant transport may be associated with disease progression. Our study data are guiding the studies on the evaluation of CTLA-4 in terms of clarification or therapeutic value of NSCLC. Considering the limited size of the study, we believe that the analysis of observations in larger sample groups will be important in the development of future studies on NSCLC.