Lisans düzeyi temel sanat eğitiminde özgün tasarımların bilgisayar ortamında aktarılma becerisi
Transferring skills of authentic desings to computer environment in undergraduate level basic art education
  1. Tez No: 579061
  2. Yazar: OĞUZHAN SİVRİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GONCA HÜLYA YAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
İçerisinde bulunduğumuz teknoloji çağı birçok alana etkileri ile gelişimini günden güne sürdürmektedir. Gelişimler hız kesmeden sürmekte ve teknolojinin hayata olan etkisi daha fazla hissedilmektedir. Teknolojide ki hızlı ilerleme sadece hayat koşullarını değil meslekleri de etkilemektedir. Geçmişten bu güne dek teknoloji gelişiminin her evresinde her meslek alanında yenilikler meydana gelmiş, bu yenilikler yanında kolaylıklar ve avantajlar getirmiştir. Sanat alanı da yıllar boyu yaşanan değişimlerden etkilenerek gelişimini sürdürmüştür. Teknolojinin plastik sanatlara olan etkisi beraberinde eğitiminin de günün koşullarına uygun şekilde yürütülmesi ihtiyacını doğurmaktadır. Konuya bu yönden bakıldığı zaman Resim-İş eğitiminin de çağın koşullarına ayak uydurması gerekmektedir. Bilgisayarın, sanat üretiminde her geçen gün etkin hale gelmesi disiplinleri birleştirmesinin yanı sıra yeni alanların ortaya çıkmasına ve yeni bilgilerin eğitiminin verilmesi gerekliliğini ortaya koymuştur. Görsel tasarımların hayatımızın her alanında yer aldığı bir dönem içerisinde yaşadığımızı söyleyebiliriz. Bu açıdan Resim-İş eğitiminin yalnızca klasik yöntemler ile verilmesi günümüz gerçekleri ile çelişkili bir durum ortaya çıkarmaktadır. Tez kapsamında bu gelişmeler göz önüne alınarak temel sanat eğitimi çerçevesinde bir araştırma yürütülmüştür. Araştırmada gözlem yolu ile nitel bir araştırma yapılarak, uygulama kapsamında öğrenci çalışmaları üzerinden çıkarımlar yapılmıştır. Aynı zamanda literatür taraması yapılarak konu hakkında veriler toplanmıştır. Çalışmanın amacı, sanat eğitiminde en önemli derslerden biri olan temel sanat eğitiminde, günümüz teknolojik gelişmeleri düşünüldüğünde çizim ve tasarım için geliştirilmiş aygıtlar ve yazılımlar ile renk çalışmaları yoluyla öğrencilerin dijital alandaki becerilerin belirlenmesidir. Bunun yanı sıra, bu yolla öğrencilere resim sanatında yeni yöntemlerin benimsetilmesi ve sanat eğitimine yeni bir bakış açısından ışık tutmaktır. Bu araştırmanın amacı, günümüz teknoloji olanaklarını göz önüne alarak öğrencilere dijital alanda uygulama yaptırmak ve bu uygulama üzerinden çıkarımlar yapmaktır. Mesleki anlamda yeni ve alternatif yolları keşfetmelerini sağlamaktır. Araştırmada nitel yöntem kullanılmıştır. Nitel araştırma deseni olarak ise olgu bilim kullanılmıştır. Araştırma evrenini, Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Anabilim Dalı Resim-İş Eğitimi Temel Tasarım dersi oluşturmaktadır. Örneklem ise, çalışma yapılacak olan 13'ü kız, 2'si erkek olmak üzere toplam 15 öğrencidir. Çalışmanın sonucunda, bilgisayar ortamında renk çalışması kapsamında uygulama boyutunda başarılı sonuçlar elde edilmiş aynı zamanda katılım gösteren öğrenciler yapılan çalışmayı ve konuyu benimsemişleridir.
Özet (Çeviri)
Today, technology age continues its devolopment day by day with its effects on many areas, devolopments continue rapidly and each day impact of the technology on lifestyle felt deeper than before. Rapid development in technology affects not only the lifestyle but also the professions. From past to present, technologic developments have created innovations for all professions and these innovations have brought facilities and advantages. The art field has also been influenced by the changes experienced over the years. The effect of technology on plastic arts require the education to be carried out in accordance with contemporary conditions. When the subject is examined in this respect, education of art should also keep up with today's conditions. In addition to combining disciplines, each day computer is getting effective in the art production and thus it causes emerge of new fields. Besides, it has also revealed that a new teaching method and curriculum is necessary for contemporary conditions. We can say that we live in a period in which visual desings take place in every aspect of our lives. From this respect, using classical methods on the education of art contradicts with recent realities. Within the scope of the thesis, by considering these developments, a research has been carried out within the framework of basic art education.In the research, a qalitative research was conducted with the observation method. Besides within scope of the survey, deductions are made from the studies of students. At the same time, data on the subject were collected by literatüre review. Basic art education which is one of the most important courses in art education. The aim of this study is to determine the students skills in digital art through devices and software devoloped for drawing and desing, and color studies according to today's technological devolopments. Another aim is to encourage students to adopt new methods in painting and to shed light on a new aspect in the education of art. The aim of the research is to make applications in digital field and to make inferences on this application by taking into consideration the current technological opportunities. To discover new and alternative ways in the professional sense. Qualitative method was used in the research. As a qualitative research desing, the case was used in science. The universe of the study consists of Gazi University, Faculty of Fine Arts, Department of Art and Crafts Education. The sample is a total of 15 students, 13 of which are female and 2 of which are male. At the end of study, successful results are obtained about the application of colors in the computer environment, at the same time students who participated in the study adopted the study and the subject.