1950-1951 Bulgaristan Türklerinin göçü ve basına yansıması
1950-1951 immigration of Bulgarian Turks and reflection to the press
  1. Tez No: 579086
  2. Yazar: HİLAL ÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA DAĞLAR MACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Journalism, History, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Osmanlı Devleti, kuruluş döneminden itibaren yürütülen iskân politikası sayesinde Anadolu'dan Balkanlara çok sayıda Müslüman Türk nüfus yerleştirilmiştir. 19. yüzyılda söz konusu göç tersine dönerek Balkanlardan Anadolu'ya doğru yön değiştirmiş ve siyasi gelişmelere paralel olarak Cumhuriyet döneminde de devam etmiştir. Balkanlarda Türk azınlığın en yoğun olduğu ülkelerden biri Bulgaristan'dır. Buradaki azınlıkların durumu iki ülke arasındaki siyasi ilişkilerin seyrine göre bazı dönemlerde önemli değişikliklere uğramıştır. Soğuk Savaş bu dönemlerden biridir. 1950-1951 tarihinde Bulgaristan Türklerinin zorunlu göçe mecbur edilmesi ile iki yüz bin kişilik Türk nüfusu Türk topraklarına göç etmek zorunda kalmıştır. 1968-1978 yılları arasında da göçler devam etmiş, 1984-1989 tarihleri arasında ise Bulgaristan'ın sistematik politikasının bir ürünü olarak Türkiye'ye bir başka zorunlu göç dalgası gelmiştir. Bu çalışmada, 1950-1951 tarihleri arasında gerçekleşen göç ele alınmıştır. Söz konusu göçün dünyadaki ve Türkiye'deki siyasi konjonktüre bağlı olarak sebepleri, göçün gerçekleşmesi sırasında yaşanan sorunlar ve bunların politik yansımaları hem Türk ve yabancı literatür hem de Türk (Cumhuriyet, Milliyet, Akşam, Zafer, Hürriyet gazeteleri) ve yabancı basına (The New York Times gazetesi) dayalı olarak incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Since the foundation period of the Ottoman Empire, a large number of Muslim Turkish populations were settled from Anatolia to the Balkans through the settlement policy. In the nineteenth century, the migration was reversed and changed from the Balkans to Anatolia and continued in the Republic period in parallel with the political developments. In the Balkan region, Bulgaria is one of the countries where the Turkish minority is the most populous. The situation of the minorities in this area has undergone significant changes in some periods depending on to the political relations between the two countries. Cold War era is one of these periods. The Turkish population of two hundred thousand people was forced to migrate to the Turkish territory in 1950-1951 with the necessity of compulsory emigration of the Turks of Bulgaria. Migrations continued between 1968-1978 period and in the 1984-1989 period as a product of Bulgaria's systematic policy, Turkey has faced another wave of forced migration. This study deals with the migration of the Bulgarian Turkish minority, between 1950-1951. Causes of the migration, problems during immigration, political reflections will be examined based on not only the Turkish literature and press such as Cumhuriyet, Milliyet, Akşam, Zafer, Hürriyet newspapers, but also foreign literature and press sources as The New York Time's.