Ahmet Kabaklı'nın Türk edebiyatı hakkındaki eserleri üzerine bir inceleme
A review of Ahmet Kabakli's works on Turkish literature
  1. Tez No: 579120
  2. Yazar: FERİT AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR İLDEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Ahmet Kabaklı, çok yönlü bir kişiliğe sahiptir. Burada, Ahmet Kabaklı'nın eserleri temelinde, Ahmet Kabaklı'nın Türk edebiyatına dair bilimsel/nesnel sayılabilecek kitapları üzerinde bir incelemeye gidilmiştir. Böylece elde edilen bilgiler kadar, elde edilen bilgiler ile yeni sentezler ortaya koyma da önemsenmiştir. Ahmet Kabaklı'nın Türk edebiyatına dair eserlerinden kastedilen, edebiyata dair bilgi verme amacıyla yazılmış kitaplardır. Bunlar içerisinde, bilgi ağırlıklı olanlar kadar düşünce ağırlıklı olanlar da vardır. Fakat biyografi ve çeviri kitapları incelenmemiştir. Tez, iki ana bölümden oluşur: Ahmet Kabaklı'nın hayatı, Türk edebiyatı hakkında olmayan eserleri; Ahmet Kabaklı'nın Türk edebiyatı hakkındaki eserleri. İlk bölüm kısa tutulmuştur. İkinci bölümde ise dört önemli konu üzerinde durulur: Batı edebiyatı, Türk edebiyatı, edebiyat tarihi, edebi türler. Ahmet Kabaklı'nın hayatı ve ilgili eserlerinin incelenmesi sırasında, farklı metin analiz yöntemlerinden yararlanılmış, gerektiğinde farklı kitaplara da başvurulmuştur. Böylece sığ bir çalışma ortaya çıkarmamaya çalışılmıştır. Sonuç olarak Ahmet Kabaklı'nın Türk edebiyatı hakkındaki eserlerinde iki önemli konu tespit edilmiştir: Türk-İslam merkezli bakış açısı, milliyetçilik. Yazarda M. Celalettin Rumi gibi derinlik/aşk, Yunus Emre gibi akıcılık/özgünlük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ahmet Kabaklı has a multi-faceted personality. Here, the works of Ahmet Kabaklı were taken as a basis; Ahmet Kabaklı's scientific/objective works related to Turkish literature were examined. Thus, as well as the information obtained, it is also important to create new syntheses with the obtained information. Ahmet Kabaklı's works related to Turkish literature are books written for the purpose of giving information about literature. Among these, there are those who are thought-weighted as well as knowledge-weighted ones. However, biography and translation books have not been studied. The thesis consists of two main parts: Ahmet Kabaklı's life, Turkish literature about non-works; The works of Ahmet Kabaklı in Turkish literature. The first part was kept short. In the second part, four important issuesare discussed: literature of West, Turkish literature, history of literature, literary genres. During the study of Ahmet Kabaklı's life and related works, different text analysis methods were used, different books were also used when necessary. Thus, it was tried not to reveal a shallow work. In summary, Two important topics have been identified in Ahmet Kabaklı's works on Turkish literature: Turk-Islam based perspective, nationalism. M. Celalettin Rumi, such as depth/love, Yunus Emre, such as fluency/originality has been seen in the writer.