Z-dönüşümlerinin q-analiz ve (p,q)-analizdeki bazı uygulamaları
Some applications of Z-transforms on (q)-calculus and (p,q)-calculus
- Tez No: 579121
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm analizde temel tanım ve teoremler verilmiştir. Ayrıca q ve (p,q)-analizde tez için gerekli tanım ve teoremler verilmiştir. İkinci bölümde, Z-dönüşümlerinin tanımı, özellikleri ve örnekleri incelenmiştir. Son bölümde ise Z-dönüşümlerinin q ve (p,q)-analiz üzerindeki uygulamaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three chapters. In the first chapter, basic definitions and theorems in calculus are given. In addition, the necessary definitions and theorems in q and (p,q)-calculus for the thesis are given. In the second chapter, the definition, properties and examples of Z-transforms are examined. In the last chapter, the applications of Z-transforms on q and (p,q)-calculus are examined.