Türkiye'de kooperatifçilik ve Avrupa Birliği karşısındaki durumu
- Tez No: 57913
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ALİ TESBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TÜRKİYE'DE TARIMSAL KOOPERATİFÇİLİK m AVRUPA BİRLİ?İ KARŞISINDAKİ DURUMU İsmail BAYSU? Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı 1996, Sayfa: 65 Bu çalışmada, tanımsal kooperatiflerin yönetim, finansman ve mevzuatları açısından sorunları incelenmiştir. Bu sorunlar, devletin kooperatifçilik politikası ve kooperatifler arasındaki ilişkiden kaynaklanmaktadır. Bir başka sorun da yasal düzenleme eksikliğidir. Bu gün kooperatiflerle ilgili birden fazla yasa vardır. Günümüz kooperatifçilik hareketi üç ayrı kanunla düzenlenmektedir.Bunlar, 1. 24.4. 1 969 tarih ve 1 1 63 sayılı“Kooperatifler Kanunu”. 2. 30.4. 1985 tarih ve 3186 sayılı“Tarım Satış Kooperatifleri ve Birlikleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'nin Değiştirilerek Kabulüne Dair Kanun”. 3. 18.4. 1972 tarih ve 1581 sayılı“Tarım Kredi Kooperatifleri ve Birlikleri Kanunu”. Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği sonrası kooperatiflerimizde bazı yeni önlemlerin alınması gerekmektedir. Bu önlemler genellikle finansman ve yönetim ie ilgilidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis AGRICULTURAL COOPERATION IN TURKEY AND IT'S SITUATION AGAINST EUROPEAN UNION Ismail BAYSUG Harran University Graduate School of Natural and Sciences Department of Agricultural Economics 1996 Page:65 In this study, administrative and finance problems of agricultural cooperatives has been investigated. The source of these problems are relationships between goverment cooperatives policy and cooperatives. Another problem in this field is lack of law arrangements. Today, In Turkey concerned with agricultural cooperaties, a few laws are current. At present the cooperative. movement in Turkey has been arranged in accordence with these different laws; 1. Law on“Cooperatives', dated 24 April 1 969 No: 1 1 63 2. Law on ”Decree on Agricultural Sales Coopertives and Unions After Its Revision * dated 30 April 1 985 No: 3 1 86 3. Law on“Agricultural Credit Cooperatives Unions'”dated 18 April 1972 No: 1581 After custom union with European Union is requirred some of new measures in our cooperatives. These measures are generally concerned about the financial and administrative.