Halil-ül Rahman Gölü'nün fiziksel, kimyasal, biyolojik parametreleri ile kirlilik değerlendirilmesi
Evaluation of pollution with biological, physical and chemical parameters for Halil-ül Rahman lake
  1. Tez No: 57914
  2. Yazar: ESAT ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. YAŞAR ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ŞANLIURFA HALİL-ÜL RAHMAN GÖLÜNÜN FİZİKSEL, KİMYASAL, BİYOLOJİK PARAMETRELERİ İLE KİRLİLİK DE?ERLENDİRMESİ Esat ÇETİN Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı 1996, Sayfa: 31 Bu çalışmada Şanlıurfa'da Halil-ül Rahman Göl suyunda renk, bulanıklık, asılı madde, sıcaklık, pH, deterjan, nitrat, nitrit, ozon, toplam klor, sülfat, fosfor, fluor, iyod, amonyak, biyolojik oksijen ihtiyacı (BOD), çözünmüş oksijen (DO) ölçümleri; göl suyunun bakteriyolojik analizi ve taksikolojik testi yapılmıştır. Göl sedimenti ve balığının organlarında eser element ve radyoaktivite seviyeleri ölçülmüştür. Elde ettiğimiz bulgular, göl suyunun belli düzeyde kirletici veya kirleticiler içerdiğini fakat limit değerlerin üzerinde olmadığını, evsel atıkların veya fekal kontaminasyonun olmadığını veya bulunmadığını ortaya koymuştur. Sediment örneklerinde krom ve kobalt dışında tüm eser elementler minimum düzeylerde bulunmuştur. Çernobil kaynaklı sezyum 137 (137Cs) radyonüklidinin hem sediment hem de balık örneğinde belli bir düzeyde bulunması bu bölgenin de Çernobilden etkilendiğini göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER: Tatlısu, Fiziksel, Kimyasal, Biyolojik, Parametreler, Eser Elementler, Radyoaktivite
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis EVALUATION OF POLLUTION WITH BIOLOGICAL, PHYSICAL AND CHEMICAL PARAMETERS FOR HALIL-ÜL RAHMAN LAKE Esat ÇETİN Harran University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology In this study; color, turbidity, suspended solid, temperature, pH, detergent, nitrate, nitrite, ozone, total chlorine, sulphate, phosphorus, flour, iodine, ammonia, BOD, dissolved oxygen (DO) measurements and bacteriological and toxicological analysis of water samples were carried out for water samples taken from Halil-ül Rahman Lake, Şanlmrfa/Turkey. In the sediments and different organs of fish samples; levels of trace elements and radioactivity were measured. The finding showed that the water of Halil-ül Rahman Lake contains pollutant or pollutants. But there is not significant pollution and contamination caused by fecal and domestic pollutants. Excluding cobalt and chromium, the levels of all trace elements are found to be in insignificant ranges in the sediment samples. Cesium 137 (137Cs) radio nuclide caused by Chernobyl accident was found in sediment and fish samples. This shows that the region of Şanlıurfa was effected from Chernobyl accident. KEYWORDS: Freshwater, Physical, Chemical, Biological Parameters, Trace Elements, Radioactivity