Harran ovası sulu koşullarında ikinci ürün olarak yetiştirilen iki mısır çeşidinde tohumluk miktarının ot verimi ve bazı tarımsal karakterlere etkisi
- Tez No: 57912
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN BAYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi HARRAN OVASI SULU KOŞULLARINDA İKİNCİ ÜRÜN OLARAK YETİŞTİRİLEN İKİ MISIR ÇEŞİDİNDE TOHUMLUK MİKTARININ OT VERİMİ VE BAZI TARIMSAL KAREKTERLERE ETKİSİ Murat TARÎNİ Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarta Bitkileri Anabilim Dalı 1996, Sayfa: 32 Bu araştırma, Harran Ovası Sulu Koşullarında ikinci ürün olarak yetiştirilen iki mısır çeşidinde tohumluk miktarının yeşil ot verimi ve bazı tarımsal özelliklere etkilerini saptamak amacıyla, Akçakale Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nde 1995 yılı ikinci ürün yetiştirme sezonunda yürütülmüştür. Deneme, bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Çeşitler (PX 74, LG 55) ana parseli, tohumluk miktarları (5000, 7500, 10 000, 12 500, 15 000, 17 500 bitki/da.) ise alt parselleri oluşturmuştur. Araştırmada incelenen özellikler yönünden çeşitler arasında önemli bir fark çıkmamıştır. Tohumluk miktarı arttıkça yeşil ot verimi, kuru madde verimi ve sap oranı artarken, koçan oranı önemli derecede azalmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Harran Ovası, Silaj Mısır, İkinci Ürün, Çeşit,Tohumluk Miktarı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECT OF THE SEEDING PRA TIO ON THE HERBAGE YIELDS AND SOME AGRICULTURAL CHARACTERS OF TWO MAIZE CULTIVARS GROWN AS SECOND CROP UNDER THE IRRIGATIED CONDITIONS OF HARRAN PLAIN Murat TARİNİ Harran University Graduate School Of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops 1996, Page:32 This study was conducted to determine the effects of seeding ratio on green herbage yield and some agricultural characters of two maize cultivars grown as second crop under irrigated conditions of Harran Plain at the Akçakale Agricultural Research Institute in second crop growing season of 1995. The experiment was designed as split plots with three replications. The cultivars (Px 74 and LG 55) were main plots, seeding ratios (5000, 7500, 10 000, 12 500, 15 000 and 17 500 plant/da.) were sub plots. In this research, differencies betwen the cultivars were not important in the studied characters. Increasing the seeding ratio increased green herbage yield, dry matter yield and stem ratio, but decreased the ear ratio. KEY WORDS: Harran Plain, Silage Maize, Second Crop, Cultivar, Seeding Ratio.